AB Belaruslu politikacılara yaptırım kararı aldı, Lukaşenko'dan misilleme

AB Belaruslu politikacılara yaptırım kararı aldı, Lukaşenko'dan misilleme
AB Belaruslu politikacılara yaptırım kararı aldı, Lukaşenko'dan misilleme LM
Bu içerik 1352 kez okundu.

Avrupa Birliği, Belarus'ta cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası başlayan protestolarda göstericilere baskı uygulamakla ve seçimlere hile karıştırmakla suçlanan yetkililere yaptırım uygulama kararı aldı. Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun yaptırım listesine dahil edilip edilmeyeceği, birlik içinde anlaşmazlıklara neden oldu.

Avrupa Birliği dışişleri bakanlarının katılımıyla cuma günü Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen toplantıda, Belaruslu 20 üst düzey politikacıyı kapsaması planlanan bir yaptırım listesi için çalışmalara başlandı.

Avrupa Birliği'nin yaptırım listesine alınan politikacıların Avrupa'ya seyahat etmesinin yasaklanması ve mal varlıklarının dondurulması gündemde.

Listenin resmi olarak onaylanması için birlik içerisinde yer alan ülkelerin dışişleri bakanları tarafından anlaşmaya varılması bekleniyor.

Öte yandan cuma günkü toplantıda, Lukaşenko'nun yaptırım listesine alınıp alınmayacağına ilişkin görüş ayrılıkları yaşandı.

Belarus muhalefet lideri Svetlana Tikhanovskaya'nın seçimler sonrası sığındığı Litvanya'nın Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius verdiği demeçte, Lukaşenko'nun listede yer alması gerektiğini savundu.

Linkevicius'un Çek mevkidaşı Tomas Petricek Lukashenko'ya yönelik yaptırımları desteklemesine karşın, böyle bir önlemin "durumun olumlu yönde gelişme göstermemesi halinde" daha sonra alınması gerektiğini ifade etti.

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ise Lukaşenko'ya yaptırım uygulamanın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı tarafından Belarus'taki krizin çözümüne yönelik yapılan çalışmalara engel olabileceğini belirterek ihtiyatlı yaklaştığının altını çizdi.

Dışişleri bakanlarının Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'den listenin bir sonraki toplantının yapılacağı 24 Eylül tarihine kadar hazır olmasını talep ettiği bildirildi.

Lukaşenko'dan misilleme
Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşanko ise cuma günü ülkesine karşı herhangi bir yaptırım uygulanması halinde karşılıklı tedbirlerle misilleme yapılacağını söyledi.

Lukaşenko, yaptırım uygulanırsa ülke içindeki geçiş yollarının kapatılacağını ve Litvanya limanlarının boykot edileceğini ifade etti.

Devlet haber ajansı Belta'ya göre, Lukaşenko, "Hükümete, Litvanya limanlarından diğer limanlara tüm ticaret akışlarının yeniden yönlendirilmesi için bir teklif sunması talimatını verdim" şeklinde konuştu.

Belarus
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar