Rus muhalif lider Navalny Noviçok'la zehirlenmiş!

Rus muhalif lider Navalny Noviçok'la zehirlenmiş!
Rus muhalif lider Navalny Noviçok'la zehirlenmiş! LM
Bu içerik 1114 kez okundu.

Almanya, Rusya'da hapse atılmış olan ve daha sonra sağlık sorunları nedeniyle Berlin'e getirilen muhalif lider Alexy Navalny'nin vücudunda Sovyet döneminde kullanılan sinir gazı Noviçok'a rastlandığını açıkladı.

Ülkesinde avukatlık yaparken Rusya'daki yolsuzlukları ifşa eden bir site açan ve buradan siyasete atılan Navalny, birkaç defa gözaltına alındı ve serbest bırakıldı. Son tutukluluğu sırasında 20 Ağustos'ta Sibirya'dan Moskova'ya götürülürken yolda hastalanan ve durumu ağırlaşan Navalny acil olarak Sibirya'ya geri indirildi ve burada Omsk şehrindeki hastaneye yatırıldı.

Avukatı Navalny'nin tedavisi için yurtdışına gidebilmesini talep etti ancak ülkeden çıkışına izin verilmedi. Navalny'nin zehirlendiğini ileri süren avukatı Almanya'da tedavi görmesi için yetkililere çağrılarını yineledi.

Buradaki doktorların 'Durumu istikrara kavuştu, hareket edebilir' onayı ile Berlin'e transfer edilmesine izin verildi. Berlin'de yapılan ilk incelemeler sonucunda geçen hafta sağlık durumunun iyiye gittiği ancak zehirlendiğinin belirlendiği açıklandı.

Özel askeri laboratuvarda incelendi: Skripal suikasti ile aynı madde
Noviçok grubu sinir gazına maruz kaldığı ise özel bir Alman askeri laboratuvarındaki testler ve incelemeler sonucunda ortaya çıkarıldı.

Konuya ilişkin olarak Alman Şansolye Angela Merkel'in Sözcüsü Steffen Seibert Çarşamba günü yaptığı yazılı açıklamada bu gazın Sovyetler döneminde kullanıldığı, ayrıca İngiltere'de suikaste uğrayarak öldürülen eski Rus ajanı Sergei Skripal ve saldırıdan kurtulan kızında da kullanılan sinir gazı ile aynı olduğu kaydedildi.

AB ve NATO ile paylaşılacak
Seibert konu hakkındaki gelişmelere ilişkin tüm detayların ve test sonuçlarının Avrupa Birliği ve NATO müttefikleri ile de paylaşılacağını da duyurdu. Buna göre bilgilendirme sonrası Rusya'ya karşı birlikte ne gibi bir tepki ve karşılık verilebileceği ele alınacak.

Rus doktorlar yalanlıyor
Rusya'daki hastanede Navalny'e ilk müdahaleleri yapan doktorlar ise Almanya'nın açıkladığı sonuçların doğru olmadığını kendilerinin böyle bir zehir veya sinir gazı izine rastlamadıklarını, testlerin tümünün negatif çıktığını belirtiyorlar.

Modern Rusya tarihinde daha önce zehirlenerek elemine edilmiş muhalifler bulunuyor.

Rusya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu