Bitcoin (BTC) Fiyatını Önümüzdeki Günlerde Ne Bekliyor

Bitcoin (BTC) Fiyatını Önümüzdeki Günlerde Ne Bekliyor
Bitcoin (BTC) Fiyatını Önümüzdeki Günlerde Ne Bekliyor LM
Bu içerik 1127 kez okundu.

Bitcoin fiyatı son günlerde oldukça volatil ilerliyor. Ancak bazı isimler artık Bitcoin (BTC) için artış zamanının geldiğini düşünüyor. Özellikle Mart ayında yaşanan büyük çöküşün ardından kendisini oldukça güzel toparlayan lider kripto para birimi 12.000 doların üzerini gördü. Ancak son haftalarda bir düzeltme yaşanıyor ve fiyat 10.000 doların altına kadar geriledi.

Bitcoin Fiyatı

Stock-to-flow modelinin yaratıcısı olan Plan B Bitcoin için artık artış zamanının geldiğini düşünüyor. Değerlendirdiği grafikleri yorumlayan Plan B, Bitcoin’in tarihsel verilerle karşılaştırıldığında artışa hazır olduğunu ifade ediyor. Analist konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Yukarı gitme zamanı” sözlerini kullandı.
 

Plan B’nin kullandığı modele göre 2024 öncesinde Bitcoin’i 288.000 dolar gibi çok büyük bir fiyat bekliyor. Özellikle Mayıs ayındaki madencilik ödülü yarılanmasının sonrasında Bitcoin’den beklentile oldukça arttı. Ayrıca tarihsel verilerin benzerlik göstermesi de umutları arttıran bir başka etmen oldu.

Öte yandan piyasanın popüler analistlerinden Michael Van de Poppe da, dönemleri ve piyasa döngülerinin karşılaştırma isteyenlerin piyasanın mevcut durumu ile 2016 arasında bağlantı kurabileceğini dile getiriyor. Analiste göre 2020 ve 2021 yılında uzun konsolidasyon süreçleri görülebilir. Ancak bu süreçler sonucunda büyük yukarı yönlü hareketlerin görüleceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor. 

Bunların yanı sıra stock-to-flow modeline göre Bitcoin'in 2021 yılında 100.000 doları göreceği de ifade ediliyor. Bu öngörü de hükümetlerin sürekli para basmasına, enflasyon oranlarının artacak olmasına ve insanların hükümetlere olan güvenlerinin azalacak olmasına başlanıyor. Ayrıca genel finans kuralları gereği de arzı azalan bir varlığa talebin aynı şekilde devam etmesi ya da artması halinde fiyatların kaçınılmaz olarak artacağının da altı çiziliyor. Çünkü Mayıs ayında gerçekleşen yarılanma sonrasında Bitcoin’in arzı yarı yarıya düşmüş oldu ve görünen o ki talepteki artışlar devam ediyor. Çünkü BTC fiyatı yarılanmadan sonra artışa geçti ve analsitlere göre geri çekilmelere rağmen artış eğilimi devam ediyor. 

 

Fiyatı Ne Bekliyor?

Bunların yanı sıra CoinTürk’te de belirtildiği gibi 20.000 dolarlık rekor fiyatın üzerinden tam 144 hafta geçti ve finans piyasalarında bu 144 rakamının oldukça önemli olduğu düşünülüyor. Yapılan açıklamalara göre 144 aynı zamanda bir Fibonacci sayısıdır ve aynı şekilde dizideki 12. sayıdır. 144’ün hem matematik işlemleri hem de günlerle, aylarla, saatlerle olan ilişkisi rakamın daha da önemli hale gelmesini sağlıyor.

144 rakamının piyasalarla büyük bir ilişkisi olduğunu ifade eden William Delbert Gann‘ın geride bıraktığı bilgiler ve araçlar, önümüzdeki günlerde Bitcoin’de neler olabileceğine ışık tutuyor. 

En basit anlatımı ile 144 haftalık döngüler sonrasında çok büyük hareketler gerçekleşiyor dolayısıyla Gann’ın işaretleri ile devam eden analsitler, piyasayı çok büyük hareketlerin beklediğini düşünüyor. Ayrıca Bitcoin fiyatıının harekete geçeceği noktanın 10.000 dolar bandı olmasının da önemli olduğu düşünülüyor.

Bunların yanında tarihsel verileri karşılaştıran analistler de Bitcoin’in 2016 yılındaki ile benzer tablolar çizdiğini ve arada tek bir fark olduğunu ifade ediyor: 2016 yılında harekete başlanan seviye 600 dolardı 2020 yılında ise bu seviye 10.000 dolar olacak. Ayrıca Bitcoin fiyatının 600 dolardan yükselişe geçtikten sonra bir daha hiç o kadar düşük seviyeyi görmemiş olmasının da oldukça önemli olduğu belirtiliyor. 

Dolayısıyla yapılan açıklamalara göre Bitcoin’in yakın zamanda bir artışa başlaması ve 144 rakamının önemi vurgulanırsa bu hareketlerin çok büyük olması bekleniyor. Buna ek olarak eğer 2016-2017 yıllarındaki hareketler tekrarlanırsa Bitcoin için 10.000 dolar düşük bir seviye olarak da kalabilir.

Bitcoin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bugün de yüksek: KORONA'da 25 KASIM 2020 ÇARŞAMBA VERİLERİ
Bugün de yüksek: KORONA'da 25 KASIM 2020 ÇARŞAMBA VERİLERİ
Maradona 60 yaşında hayatını kaybetti
Maradona 60 yaşında hayatını kaybetti