AB: Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlayacak olmasından memnunuz

AB: Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlayacak olmasından memnunuz
AB: Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlayacak olmasından memnunuz LM
Bu içerik 1157 kez okundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile video konferans aracılığı ile görüşen Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Türkiye ile Yunanistan arasında görüşmelerin başlayacak olmasından memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Brüksel saati ile 16:30'da başlayan görüşmede Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda, Doğu Akdeniz krizinin temelinde Yunanistan ve Rum kesiminin maksimalist iddiaları ile Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarının yok sayılmak istendiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'diplomasiye tanınan fırsatın, Yunanistan tarafından daha önce olduğu gibi yine heba edilmemesi' gerektiği uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-AB arasında 18 Mart Mutabakatı'nın yenilenmesi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisinin sağlanması yönünde atılacak adımların, ilişkilerin ilerletilmesine sağlam bir zemin sunacağını ifade etti.

Göçmenler konusunda adil yük ve sorumluluk paylaşımı çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin, Yunanistan ile Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) geri itme uygulamalarıyla yaptığı ihlallerin üzerine gitmesi gerektiğini belirtti.

Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz'de sondaj çalışmaları yürüten Türkiye'ye yaptırım uygulanması için baskı yapıyor.

24-25 Eylül tarihlerinde Brüksel'de gerçekleşmesi planlanan Avrupa Birliği lider zirvesi ise 1-2 Ekim tarihine ertelendi. Ankara tansiyonun yükselmesi üzerine Oruç Reis gemisini Antalya limanına çekmişti.

Türkiye Yunanistan Akdeniz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 30 EKİM 2020 CUMA VERİLERİ
KORONA'da 30 EKİM 2020 CUMA VERİLERİ
KORONA'da 29 EKİM PERŞEMBE VERİLERİ
KORONA'da 29 EKİM PERŞEMBE VERİLERİ