Yunanistan: Türkiye ile görüşme tarihi henüz belirlenmedi

Yunanistan: Türkiye ile görüşme tarihi henüz belirlenmedi
Yunanistan: Türkiye ile görüşme tarihi henüz belirlenmedi LM
Bu içerik 1149 kez okundu.

Yunanistan, Türkiye ile istikşafi görüşmelere başlanması için henüz bir tarih belirlenmediğini bildirdi.

Hükümet Sözcüsü Stelios Petsas yaptığı açıklamada, "Şu an için belirlenmiş herhangi bir randevumuz yok." ifadesini kullandı.

Ancak sözcü bununla birlikte görüşmenin içeriğinin deniz alanlarının belirlenmesi, münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı olacağını dile getirdi.

Önceki gün Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, "Yunanistan ile Türkiye, istikşafi görüşmelerin 61. turunun yakında İstanbul'da yapılması yönünde anlaşmaya vardı." bilgisi paylaşılmıştı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Yunanistan'la istikşafi görüşmeleri değerlendirdiği açıklamasında, "Türkiye için görüşmelere başlamak açısından hiçbir sorun yoktur. Talep edilen diplomasi ve müzakere ise Türkiye buna dünden hazır." açıklamasında bulunmuştu.

Ayrıca Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ankara ile Atina, istikşafi görüşmelerin 61. turunun yakında İstanbul'da yapılması yönünde anlaşmaya vardı." ifadesi kullanılmıştı.

Türkiye ve Yunanistan arasında istikşafi görüşmeler

Türkiye ve Yunanistan arasındaki iskşafi görüşmeler, Doğu Akdeniz'de gerilimin artmasıyla birlikte dört yıl aranın ardından yeniden başlayacak.

İki ülke, Ege sorunlarına her iki tarafın da kabul edebileceği, "adil, kalıcı ve kapsamlı" çözüm için zemin hazırlamak amacıyla istikşafi görüşmelere 12 Mart 2002'de Ankara'da başladı. İki ülke dışişleri bakanlarının müsteşarları arasında yürütülen görüşmeler, 2016'ya kadar sürdü.

Bu süreçte toplam 60 tur gerçekleştirildi.

İstikşafi görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016'da Atina'da yapıldı.

Bu tarihten sonra iki ülke arasındaki görüşmeler, siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Türkiye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu