Ortodonti Fiyatları

Ortodonti Fiyatları
Ortodonti Fiyatları LM
Bu içerik 625 kez okundu.

Ortodonti Fiyatları

Diş Teli Nedir?

Diş çarpıklığı denilen durumlarda oldukça fazla tercih edilen bir çözüm olarak diş teli taktırılmaktadır. Geçmişte bu teller ağız içinde çok belirgin olarak görülüyordu. Günümüzde ise şeffaf tellerin de çıkması ile birlikte daha estetik bir görünüm sağlanmış olmaktadır. Dişlere uygulanan braketler sayesinde zaman içerisinde çarpık görünen dişler hareket ederek düzelmeye başlarlar.  

Güncel Ortodonti Fiyatları

Güncel ortodonti fiyatları şu şekildedir;

  • Ortodonti tedavisi fiyatları yapılan işleme göre 3000 TL ile 6000 TL fiyatları arasında değişmektedir.
  • Sabit kapanış yükseltici tatbiki fiyatı 115 TL dir.
  • Pekiştirme tedavisi fiyatı 605 TL dir.
  • Pekiştirme aygıtı 590 TL, sabit pekiştirme aygıtı ise 605 TL şeklindedir.

Ortodonti Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Ortodonti fiyatlarını etkileyen faktörler arasında ilk sırada kullanılan malzemenin kalitesi gelmektedir. Dişlerin kaç tanesinin çarpık olduğuna göre tedavi sürecine göre fiyatlarda da değişiklik olmaktadır. Bunun yanında kullanılan malzemenin metal veya porselen olması da fiyatı etkilemektedir. Porselenlerin metallere göre daha kaliteli olduğu bir gerçektir. Tedavinin süreci de fiyatı etkileyen bir başka etkendir. Genellikle 6 ay ile 2 sene arası değişmekle birlikte bu süreç ağız için problemlere göre 3 seneye kadar da çıkabilmektedir.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Öncelikli olarak dişlerdeki tartar plak gibi dişetine zarar verici maddeler temizlenir. Daha sonrasında diş teli takılması işlemlerine geçilir. Ağza ekartör denilen bir aparat takılır. Bu aparat ağzın açık olmasını ve işlemin rahat bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Seçilen braketler yapıştırıcı yardımı ile ağız içine dişlere tek tek yerleştirilir. Sonrasında özel bir yapıştırıcı kullanılır ve bu yapıştırıcının sertleşmesi için başka bir işlem yapılır. Sonrasında fazla olan yapıştırıcı artıkları temizlenir ve işlem tamamlanır.

Diş Teli Tedavi Süresi

Diş teli tedavi süresi ağız içindeki probleme göre değişmektedir. Çok fazla sayıda çarpık diş varsa süreç biraz daha uzayabilir. Daha az çarpık diş varsa süreç daha kısa olur. Genel olarak 6 aydan 2 seneye kadar devam edebilmektedir. Süreç tamamen problemin ne kadar büyük veya küçük olduğuna göre değişiklik göstermektedir. 10 12 yaş altına uygulanmamakla birlikte bu yaşların üstünde olan herkese uygulanabilmektedir.

Diş Teli Çeşitleri

Günümüzde diş teli çeşitleri birden fazla olmaktadır. Diş doktoru hastasına en uygun olanı seçmektedir fakat tabi ki hastanın da hangisini tercih ettiği önemlidir. Sıklıkla tercih edilen ise metal braket olanıdır. Porselen yani şeffaf diş teli ise estetik görüntü açısından doğal göründüğü için birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Lingual braketler ise görünmez teller olarak bilinmektedir. Dişlerin iç kısımlarına takıldığı için dışarıdan görünmezler. Son olarak da görünmeyen diş teli bulunmaktadır. Bu çeşidi ise hiçbir şekilde görünmez ve ağız içini rahatsız etmez.

 

Ortodonti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Arnavutluk ile Yunanistan deniz alanlarının sınırlandırılması sorununu Lahey'e taşıyacak
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu
Kadın görevlinin elini sıkmayan Lübnanlı göçmenin vatandaşlığı iptal oldu