Milletvekili İLHAN AHMET, T.K. KOMİSYONUNDA HELAL KONUSUNU GÜNDEME GETİRDİ!!!

Milletvekili İLHAN AHMET, T.K. KOMİSYONUNDA HELAL KONUSUNU GÜNDEME GETİRDİ!!!
Milletvekili İLHAN AHMET, T.K. KOMİSYONUNDA HELAL KONUSUNU GÜNDEME GETİRDİ!!! LM
Bu içerik 1316 kez okundu.

Yapılan açıklama:

'KİNAL Partisi’ni temsilen yer aldığım Trakya Kalkınma Komisyonu bu kez Göç ve Sığınma Politikaları Bakanı Notis Mitarakis’in katılımıyla gerçekleşti. 

Videokonferans yöntemiyle gerçekleşen komisyon toplantısında bakana, İslam dinine mensup göçmen ve mültecilerin dini haklarının korunmasına yönelik politikaların ne derece hayata geçirildiğiyle ilgili sorular sordum. 

Yunanistan’da bulunan binlerce mültecinin ezici çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğunu belirterek, AB’den gelen beslenme desteğinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında İslami kurallara riayet edecek şekilde ‘ helâl ‘ kesim protokollerinin hükümet tarafından uygulanıp uygulanmadığını sordum. 

Konuşmamda, göçmen ve mültecilere karşı ırk ve din temelinde herhangi bir ayrımcılık yapılmasının 1951’de imzalanan BM Cenevre Konvansiyonu’na ve Avrupa değerlerine aykırı olduğunu hatırlattım. Buna göre hükümetin, dini mensubiyetlere özellikle saygı göstererek yükümlülüklerini yerine getirmesi ve çözüm üretmesi gerektiğini belirttim. 

Bakan Mitarakis cevabında, ‘ helâl ‘ kesim protokolünün kamplarda uygulandığını kaydederek, kamp dışı alanlardaki Müslüman göçmen ve mültecilerin iaşesi için hala bir çözüm arayışı içinde olduklarını ifade etti.

Κατά την συνάντηση με τον Υπουργό Μετανάστευσης, κ. Νότη Μηταράκη και τον Διευθυντή της Υπηρεσίας Ασύλου κ. Μάρκο Καραβία,
Ζήτησα να πληροφορηθώ τη διαδικασία που αφορά στη διατροφική συνήθεια Χαλάλ των μουσουλμάνων προσφύγων και μεταναστών. Ο κ. Μηταράκης απάντησε πως όσον αφορά το ‘ Χαλάλ’ , υπάρχει εκεί που οι φιλοξενούμενοι σιτίζονται εντός των δομών με τοπικούς διαγωνισμούς. Σε δομές, όμως, της ηπειρωτική χώρας που η σίτιση δεν γίνεται κεντρικά αλλά ψωνίζουν στα σούπερ-μάρκετ με το επίδομα σίτισης, δεν είναι πάντα δυνατόν να βρεθεί χαλάλ. Επομένως, εκεί μπορεί να ανακύπτουν προβλήματα.'

İlhan Ahmet HELAL
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar