Atina'dan Ankara'nın Navtex ilanına tepki

Atina'dan Ankara'nın Navtex ilanına tepki
Atina'dan Ankara'nın Navtex ilanına tepki LM
Bu içerik 1369 kez okundu.

Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi'nin çalışma yürüteceği alan için 22 Ekim'e kadar sürecek yeni Navtex ilan edildi. Yunanistan, söz konusu adımı "bölge barışı ve güvenliğine doğrudan tehdit" olarak niteledi.

Navtex ilanına göre, geminin görevi 12 Ekim'den 22 Ekim'e kadar sürecek. 10 günlük faaliyet için verilen Navtex ilanı, Meis adası yakınlarını kapsıyor.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, Ataman ve Cengizhan isimli gemilerle birlikte Doğu Akdeniz'de sismik çalışmalarını yürütecek.

Oruç Reis, AB ile tansiyonun yükselmesi ve Atina ile planlanan müzakereler için 13 Eylül'de Antalya’ya çekilmişti.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi, kıta sahanlığı ve doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Atina'dan tepki
Navtex ilanına tepki gösteren Atina, söz konusu adımın bölge barışını doğrudan tehdit ettiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada "Bu adımın, Türkiye'nin yeni müzakerelere başlamayı taahhüt etmesinden birkaç gün sonra gelmesi, Ankara'nın samimi diyaloğa karşı isteksiz ve güvenilmez olduğunu gösterir. Türkiye, geçmiş asırları hatırlatıcı şekilde, agresif ve yasal olmayan taktiklerinde ısrar ediyor. Bu da bölgedeki istikrarsızlığın ana faktörü olduğunu doğruluyor." denildi.

Navtex nedir? Kim tarafından, ne amaçla yayınlanır?
İngilizce "seyir teleksi" (navigational telex) kelimelerinin kısaltmasıyla elde edilen Navtex, denizcilere uyarı iletmek için kullanılan haberleşme sistemine deniyor.

Her gemi ve teknede bu mesajları alabilecek bir Navtex cihazının bulunması gerekiyor. Mesaj içeriklerindeyse meteoroloji uyarılarından, gemi kazalarına kadar farklı bilgiler bulunabiliyor.

Ülkeler, kendi kara suları içerisinde yaptıkları askeri tatbikat veya özel araştırmaları da denizcilere Navtex üzerinden bildirebiliyor.

Bu kapsamda uyarıları her ülkenin yetkili birimleri tarafından yayımlanıyor. Türkiye'de de yayınlar İstanbul, İzmir, Antalya ve Samsun merkezli olarak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı tarafından yapılıyor.

Navtex uyarıları, denizcilere ücretsiz olarak sunuluyor.

Navtex
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar