DMÖ: İklim değişikliği nedeniyle afetler artıyor

DMÖ: İklim değişikliği nedeniyle afetler artıyor
DMÖ: İklim değişikliği nedeniyle afetler artıyor LM
Bu içerik 1306 kez okundu.

Dünya Meteoroloji Örgütü (DMÖ), iklim değişikliği nedeniyle yaşanan afetlerin her yıl artacağı uyarasında bulundu.

Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı örgütün salı günü yayınladığı 2020 İklim Durumu raporunda, iklim değişikliği kaynaklı felaketler nedeniyle uluslararası insani yardıma ihtiyaç duyan insan sayısının 2030 yılına kadar yüzde 50 artabileceğine dikkat çekti.

DMÖ raporuna göre 2018 yılında 108 milyon insan, sıcak hava dalgaları, küresel ısınma, orman yangınları, fırtınalar, kuraklıklar ve artan kasırgalar nedeniyle yardıma muhtaç kaldı.

16 uluslararası kuruluş ve finansman kurumu tarafından derlenen raporda son 50 yılda hava, iklim ve tsunami gibi olaylar nedeniyle bini aşkın felaket yaşandığı ifade edildi.

Bu felaketler nedeniyle dünya çapında 2 milyon kişi hayatını kaybetti, 3,6 trilyon dolarlık ekonomik zarar yaşandı.

Rapor, hükümetleri doğal afetlere hazırlık, müdahale ve afetlerin etkilerini hafifletme becerilerini geliştirebilecek erken uyarı sistemlerine daha fazla kaynak ayırmaya davet ediyor.

 

DMÖ Genel Sekreteri Petteri Taalas, ``"Covid-19 pandemisi iyileşmesi yıllar alacak büyük bir uluslararası sağlık ve ekonomik kriz yaratsa da, iklim değişikliğinin önümüzdeki yüzyıllarda insan yaşamı, ekosistemler veekonomiler üzerinde oluşturduğu tehdide kulak vermemiz gerekiyor. Salgın, aynı zamanda iklim değişikliği karşısında yaşanan direnç ve adaptasyona yönelik daha sürdürülebilir bir yolda ilerlemek için bize bir fırsat sunuyor.'' dedi.

İklim değişikliği
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KARANTİNA KAPIDA!!! COVİD-19'da RODOP İLİ 3. KATEGORİYE YÜKSELTİLDİ...
KARANTİNA KAPIDA!!! COVİD-19'da RODOP İLİ 3. KATEGORİYE YÜKSELTİLDİ...
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı