Altın Şafak liderlerine 'suç örgütü yönetmekten' 13'er yıl hapis cezası

Altın Şafak liderlerine 'suç örgütü yönetmekten' 13'er yıl hapis cezası
Altın Şafak liderlerine 'suç örgütü yönetmekten' 13'er yıl hapis cezası LM
Bu içerik 1015 kez okundu.

Bir dönem Yunanistan'ın üçüncü büyük siyasi partisi olan aşırı sağcı Altın Şafak liderleri, "suç örgütü yönetmekten" 13'er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer eski milletvekilleri ve üyeleri 5 ila 7 yıl hapis cezası aldı.

Parti üyesi Yorgo Rupakias da solcu şarkıcı Pavlos Fissas'ı öldürmek suçundan müebbet hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkeme, cezalardan herhangi birinin ertelenip ertelenemeyeceğine bu hafta içinde karar verecek.

Başkent Atina'daki Temyiz Mahkemesi, karar duruşmasında "suç örgütü yönettiklerine ve bu örgütün mensubu olduklarına" hükmedilen Altın Şafak Partisinin lider kadrosu ve üyelerine verilen cezaları açıkladı.

Partinin lideri Mihaloliakos ve diğer yöneticileri Ilias Kasidiaris, Yiannis Lagos, Giorgos Germenis, Ilias Panagiotaros, Panagiotis Iliopoulos ve Nikos Papas, 13'er yıl hapis cezası aldı.

Eski parti sözcüsü İlias Kasidiaris, 2012'deki TV tartışması sırasında bir kadın politikacıya bardak su fırlatıp, başka bir kadına tokat atmıştı.

Ceza alan eski Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekili Yiannis Lagos da AP'de yaptığı konuşma sırasında Türk bayrağını yırtmıştı.

Polis, parti üyelerinin evlerinde ruhsatsız silahlar ve Nazi bayrakları bulmuştu. Altın şafak, hükümetin kendilerine karşı siyasi amaçlı bir komplo düzenlediğini savunuyor.

Altın Şafak suç örgütü ilan edildi

Temyiz Mahkemesi, 5 yılı aşkın süredir devam eden davada, 454 duruşmanın ardından 7 Ekim'de Altın Şafak'ın suç örgütü olduğuna hükmetti.

Atina'nın Keratsini semtinde 2013'te Altın Şafak Partisi üyesi Yorgo Rupakias, şarkıcı Fissas'ı kalbinden bıçaklayarak öldürmüştü.

Vatandaşı Koruma Bakanlığı, aşırı sağcı partinin suç örgütü kapsamına alınması için soruşturma başlatmıştı.

Altın Şafak Partisi lideri Mihaloliakos, bazı eski parti mensubu milletvekilleri ve üyelerinin de yer aldığı 69 sanık suç örgütü kurmak, bu örgütte yer almak ve yönetmek, kara para aklamak, şantaj, izinsiz silah bulundurmak ve ırkçı şiddet eylemleri düzenlemek suçlarından yargılanıyordu.

Yönetici kadrosunda Türk bayrağını yırtan Lagos da var

Ceza alanlar arasında bulunan eski Altın Şafak milletvekili Yiannis Lagos, ocakta AP'de yaptığı konuşma sırasında Türk bayrağını yırttı.

Altın Şafak Partisi'nden 2019'da AP milletvekilliğine seçildikten sonra bu partiden istifa eden Lagos, "Ulusal Halk Vicdanı" adı altında kendi partisini kurdu.

47 yaşındaki Lagos, ırkçı faaliyetleri ve yüz kızartıcı pek çok suç nedeniyle şimdiye kadar 2 kez tutuklanmış ve ceza aldı.

Parlamentoda 3. parti konumuna yükseldi

1980'de ırkçı ve Neonazi yanlısı görüşleriyle tanınan Nikos Mihaloliakos tarafından kurulan Altın Şafak Partisi, mali kriz döneminde ülkenin 3. partisi konumuna yükselerek, 2012'deki seçimlerde 300 sandalyeli parlamentoda 18 sandalye ile ilk kez meclise girmeyi başarmıştı.

Yunanistan'da 2019'da yapılan genel seçimlerde, Altın Şafak yüzde 2,93 oy oranıyla, yüzde 3'lük seçim barajını aşamadığı için parlamento dışında kalmıştı.

suç örgütü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Yunanistan: Kara Gümrüklerinde Kovid-19 negatif test uygulaması uzatıldı
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar
Arnavutluk ile Yunanistan, Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmazlığını Lahey'e taşıma kararı aldılar