Miçotakis: Meriç sınırında çelikten tel örgü inşası nisan ayında bitecek

Miçotakis: Meriç sınırında çelikten tel örgü inşası nisan ayında bitecek
Miçotakis: Meriç sınırında çelikten tel örgü inşası nisan ayında bitecek LM
Bu içerik 921 kez okundu.

Başbakan Kiryakos Miçotakis, Meriç üzerinden kaçak yolla geçen göçmenleri durdurmak için sınır boyunca başlatılan tel örgü inşasının nisan ayına kadar bitmesini planladıklarını açıkladı.

Cumartesi günü Ferecik bölgesindeki çalışmaları ziyaret eden Miçotakis, "Bölge halkının kendini daha güvende hissetmesini sınır güvenliğini sağlamak için Meriç çitini inşa etmek yapabileceğimiz ilk şeydi" dedi.

Yunan basınında yer alan bilgilere göre 27 kilometre uzunluğunda olması planlanan çelikten dikenli tel örgünün toplamda 62,9 milyon euroya mal olması bekleniyor. 5 metre yükseklikteki çit boyunca 8 gözetleme kulesi de yapılacak. Miçotakis, sınır güvenliğini sağlamak için 400 yeni personelin alınacağını da açıkladı.

Göçmenlere karşı ses silahı

Diğer yandan sığınmacılara karşı kullanmak üzere güçlü ses dalgaları yayabilen iki elektronik cihaz, sınır bölgesine yerleştirildi.

Ses bombası üreten ve insanları sağır edebilecek güce sahip 2 adet Uzun Menzilli Aktif Akustik Uyarıcı (LRAD) sistemi, Türk-Yunan sınırındaki Yunan Polis Teşkilatına (ELAS) teslim edildi.

Sivil ve askeri alanlarda kullanılan LRAD sistemleri, insanlar üzerinde kullanıldığında yön şaşırtıyor, sağır edebiliyor, acılara neden oluyor ve sonucu belirsiz sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

sınır
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç