ABD'de Covid-19 tedavisi için ilk defa bir ilaç onaylandı

ABD'de Covid-19 tedavisi için ilk defa bir ilaç onaylandı
ABD'de Covid-19 tedavisi için ilk defa bir ilaç onaylandı LM
Bu içerik 1086 kez okundu.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılması için Remdesivir aldı ilaca onay verdi.

Gilead Sciences'in geliştirdiği antiviral ABD'de koronavirüs tedavisi için ruhsat alan ilk ve tek ilaç oldu. FDA'dan yapılan açıklamada, ''Veklury, koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan en az 12 yaşında ve 40 kilonun üzerindeki kişilerin tedavisi için onaylanmıştır.'' ifadesi kullanıldı.

Covid-19'a yakalanan ABD Başkanı Donald Trump'a da verilen Remdesivir, mayıs ayında FDA'dan acil kullanım izni almıştı. Yapılan bazı araştırmaların raporlarında ilacın hastanede kalış süresini ortalama 5 gün kısalttığı belirtilse de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) aksi kanaatte.

DSÖ: İlacın çok az veya hiç etkisi yok

DSÖ geçtiğimiz hafta, ilacın hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Covid-19 kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi lmadığını bildirmişti.

Veklury adıyla piyasaya sürülecek olan ilacın beş günlük tedavide kullanılacak miktarının fiyatı özel sektörde 3 bin 120 dolar olarak belirlendi. Devlete ise 2 bin 340 dolardan satılacak. Reuters'ın haberine göre FDA'nın onayının hemen ardından Gliead'ın hisse değeri yüzde 4,3 arttı.

İlacın hayat kurtarıcı ya da hastalığı hafiflettiğine yönelik kesin bir bulgu yok. Çoğu sağlık uzmanı hastalığı hafif geçirenlere ilacın verilmesine sıcak bakmıyor.

aşı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
YİNE YÜKSELDİ: KORONA'da 1 ARALIK 2020 SALI VERİLERİ
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç