Suç örgütü Altın Şafak üyelerine verilen hapis cezalarının derhal infazına karar verildi

Suç örgütü Altın Şafak üyelerine verilen hapis cezalarının derhal infazına karar verildi
Suç örgütü Altın Şafak üyelerine verilen hapis cezalarının derhal infazına karar verildi LM
Bu içerik 1284 kez okundu.

Mahkeme, aşırı sağcı Altın Şafak Partisi'nin lideri ve milletvekillerinin hapis cezalarının derhal başlamasına hükmetti.​ Ülkenin siyasi tarihinin en önemli davalarından biri olan Altın Şafak duruşmasında mahkeme hapis cezalarının temyiz sürecinde de uygulanmasını kararlaştırdı.

Partinin neo-Nazi lideri Nikos Michaloliakos ve çok sayıda eski parti milletvekili, beş yıllık duruşma sürecinin ardından iki hafta önce suç örgütü yönetmekten 13'er yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Savcılık ise karara itiraz hakları bulunan aşırı sağcı politikacıların temyiz sürecinin yıllar alabileceğini sebep göstererek bu süre boyunca mahkemeden serbest bırakılmalarını talep etmişti.

Michaloliakos: Aklanacağız

Mahkeme kararı sonrası kameralar karşısına geçen Altın Şafak lideri Michaloliakos "Fikirlerim yüzünden hapse atılmaktan gurur duyuyorum... Tarih ve Yunan halkı bizi haklı çıkaracak" diyerek aklanacaklarını söyledi.

Diktatör Yorgos Papadopulos'un eski koruyucusu olan 62 yaşındaki matematik profesörü ayrıca Altın Şafak'a destek veren "yüz binlerce Yunanlıya" teşekkür etti.

Nazi partisine göre modellendi

Mahkeme, Altın Şafak'ın, Michaloliakos liderliğinde Hitler'in Nazi partisini örnek alan ve askeri tarzda bir hiyerarşi kullanan bir suç örgütü olduğunu kabul etti.

Parti hakkındaki soruşturma, Altın Şafak üyeleri tarafından pusuya düşürülen ve ölümcül bir şekilde bıçaklanan solcu rapçi Pavlos Fyssas'ın 2013'te cinayete kurban gitmesi ile başlamıştı.

Fyssas'ın katili, eski kamyon şoförü Yiorgos Roupakias ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, parti üyelerinin evlerinde yapılan aramada çok sayıda silah ve Nazi hatıraları ortaya çıkmıştı.

Altın Şafak, Yunanistan'ın on yıldır süren borç krizi sırasında kemer sıkma politikaları ve göçmen karşıtı öfkeden faydalanarak 2012 seçimlerinde parlamentoda 18 sandalye elde etmişti.

Geçen yıl yapılan son seçimlerde ise parlamentoya giremedi.

Michaloliakos ve diğer eski Altın Şafak milletvekilleri, Fyssas'ın 2013'te öldürülmesinden sonra bir süre hapiste kaldı. Bu süreye yargılama öncesi gözaltında geçirilen süre de eklenecek ve genel cezadan düşülecek.

Yunanistan'da mahkumların erken tahliye talebinde bulunma hakkını elde etmeleri için cezalarının en az beşte ikisini çekmiş olmaları gerekiyor.

suö örgütü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
GURBETTEN ACI HABER GELDİ, İSKEÇELİ GENÇ KARDEŞİMİZ İŞ KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ
GURBETTEN ACI HABER GELDİ, İSKEÇELİ GENÇ KARDEŞİMİZ İŞ KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ