BioNTech CEO'su Şahin'den Trump'ın 'aşıyı geciktirdiler' iddialarına yanıt: Siyasetle işimiz olmaz

BioNTech CEO'su Şahin'den Trump'ın 'aşıyı geciktirdiler' iddialarına yanıt: Siyasetle işimiz olmaz
BioNTech CEO'su Şahin'den Trump'ın 'aşıyı geciktirdiler' iddialarına yanıt: Siyasetle işimiz olmaz LM
Bu içerik 1213 kez okundu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Covid-19 aşısı çalışmalarıyla ilgili olumlu gelişmeleri bilerek geciktirdiler" iddialarına açıklık getiren Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren Alman BioNTech'in CEO'su Uğur Şahin, "Bu aşıyı olabildiğince çabuk geliştimek istiyoruz. Siyasetle işimiz olmaz." yanıtını verdi.

ABD merkezli ilaç devi Pfizer ile Alman BioNTech firması, geçtiğimiz pazartesi günü, geliştirdikleri Covid-19 aşısının yüzde 90'ın üzerinde başarılı olduğunu açıklamıştı. Söz konusu gelişme ABD'deki seçim sonuçlarının açıklanması sonrası geldiği için Trump'ın eleştirilerinin hedefi olmuştu.

İngiliz The Guardian gazetesine açıklamalarda bulunan Türk asıllı Alman Doktor Uğur Şahin, ilaç geliştirme çalışmalarının asla siyasallaşmaması gerektiğini ifade ederek, "Bu aşıyı olabildiğince hızlı geliştirmek istiyoruz. Kendimize ait bir koordinat sistemimiz var. Her geçen gün önemliydi ve çaresiz bir şekilde testlerin sonuçlarını bekledik. Yeterince erken sonuç alamadık." ifadelerini kullandı.

Elde ettikleri bilgileri saklamının etik olmayacağının altını çizen Şahin, "İlaç araştırmaları asla siyasete bulaşmamalıdır. Bu, doğruluk ve bütünlük meselesidir. Bizim için önemli olan aşı geliştiriyor olmamız ve siyaset yapmamamız." değerlendirmesinde bulundu.

Prof. Dr Şahin aynı zamanda geliştirdikleri aşının Covid-19 salgınını bitireceğinden "emin" olduğunu söylemişti.

Pfizer, şirketin değeri yükselirken hisse sattı, eleştirilerin hedefi oldu

Bazı kesimler de aşı geliştirme çalışmalarında BioNTech'in ortağı olan ABD'li Pfizer şirketinin ellerindeki bilgileri daha uzun süre saklamadıkları için eleştirmişti. Pfizer firmasının Yunan asıllı CEO'su Albert Bourla şirketin borsadaki değeri hızla yükselirken 5.6 milyon dolar değerinde hisse senedi satıldığını doğrulamış, bu işlemin otomatik bir sistem aracılığıyla yapıldığını açıklamıştı.

BioNTech firmasında yüzde 18 ile en fazla kişisel hisseye sahip olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci çifti, şirket değerinin borsada 21 milyar euroyu geçmesiyle birlikte "Almanya'nın en zengin 100 listesinde" 93. sıraya yerleşti.

Ancak bu gelişme doktor çiftin ilk ticari başarısı değil. Şahin ve Türeci çifti 2001 yılında kurdukları ve kanser araştırmalarına odaklanan Ganymed Pharmaceuticals AG'yi 2016 yılında, Japon bir şirkete 1,4 milyar euro bedelle satmıştı.

kaynak:euronews

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'de yangınlarda son durum
Türkiye'de yangınlarda son durum
Nikos Dendias'tan Çavuşoğlu'na 'ihtiyaç halinde yardıma hazırız' mesajı
Nikos Dendias'tan Çavuşoğlu'na 'ihtiyaç halinde yardıma hazırız' mesajı

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi