Maske takmak koronavirüse karşı geröekten koruyor mu?: Araştırma

Maske takmak koronavirüse karşı geröekten koruyor mu?: Araştırma
Maske takmak koronavirüse karşı geröekten koruyor mu?: Araştırma LM
Bu içerik 1109 kez okundu.

Danimarka'da yapılan araştırmaya göre, yüz maskeleri Covid-19 enfeksiyonuna karşı kullanıcıya yalnızca sınırlı bir koruma sağlıyor.

Ancak uzmanlar, bu verinin insanların yaygın maske takmasına karşı bir argüman olarak kullanılmaması gerektiği konusunda uyardı.

Danimarkalı yetkililerin yüz maskesi takmayı önermediği Nisan ve Mayıs aylarında yapılan araştırmada, 6 bin 24 yetişkin, biri yüz maskesi takan biri kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı.

Kopenhag Üniversite Hastanesi bir basın açıklamasında, bir ay sonra, maske takanların yüzde 1,8'inin enfekte olduğunu ve kontrol grubundaki kişilerin yüzde 2,1'inin testinin pozitif çıktığını kaydetti.

Açıklamada, maske takılmasından beklenen sonucun alınmadığı vurgulandı: "Çalışma, yüz maskesi takan kişilerde enfeksiyon riskinin beklendiği gibi yarıya indiğini doğrulamıyor. Sonuçlar yüzde 15-20 oranında daha ılımlı bir koruma derecesine işaret edebilir, ancak çalışma, yüz maskelerinin herhangi bir koruma sağlamadığını göz ardı edemedi."

Sağlık uzmanları genel olarak bir maskenin onu takan kişi için yalnızca sınırlı bir koruma sağladığını söylüyor. Kullanıcı enfekte olursa maske takması durumunda virüsü başkalarına bulaştırma riskini önemli ölçüde azaltıyor.

Araştırmada, Covid-19'un kaynak kontrolünde maskelerin rolünün test edilmediği hatırlatılarak, "Koronavirüs enfeksiyonlarını azaltmak için takılan maskelerin etkili olmadığı" şeklinde bir çıkarımda bulunulmamasının altı çizildi.

BU HABERLER DE İ

maske salgın covid-19
japon escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye'ye gidiyor
Dışişleri Bakanı Dendias, Türkiye'ye gidiyor
KORONA'da 13 NİSAN 2021 SALI VERİLERİ. BATI TRAKYA'da VAKA SAYISI!!
KORONA'da 13 NİSAN 2021 SALI VERİLERİ. BATI TRAKYA'da VAKA SAYISI!!