Ebola salgını resmen bitti

 Ebola salgını resmen bitti
 Ebola salgını resmen bitti LM
Bu içerik 867 kez okundu.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde sağlık yetkilileri, ülkenin batısında neredeyse altı aydır devam eden son Ebola salgınının sona erdiğini duyurdu.

Ülkede haziran ayında patlak veren Ebola salgını 130 kişiyi enfekte etti, 55 kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Kongo'nun doğusunda daha önce çıkan salgında 2 bin 200'den fazla insan hayatını kaybetmişti.

Sağlık Bakanı Eteni Longondo, bugün yaptığı basın toplantısında, "Resmi olarak, Ekvator eyaletindeki 11. Ebola salgınının sona erdiğini ilan etmekten memnuniyet duyuyorum" dedi.

Longondo, salgının büyümeden sonra ermesini, aşıların ve tedavilerin hazır bulunmasının yanı sıra tedavi merkezlerini yerel topluluklara yakınlaştırma çabalarına bağladı.

Sağlık görevlileri, genellikle elektrikten yoksun olan yağmur ormanlarına dağılmış en az 40 bin kişiyi aşıladı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), aşıları eksi 80 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıklarda tutmak için soğuk zincir teknolojisini kullandıklarını söyledi.

DSÖ Afrika Direktörü Matshidiso Moeti, Ebola aşısını aşırı soğuk sıcaklıklarda tutmak için kullanılan teknolojinin, Covid-19 aşısı Afrika'da dağıtımına yardımcı olacağını söyledi.

Salgın ismini Ebola Nehri'nden aldı

Bir tür kanamalı ateşe yol açan Ebola virüsü, ilk kez 1976'da Sudan'ın Nzara ve KDC'nin Yambuku kentlerinde eş zamanlı salgınlarla ortaya çıkmıştı.

Ebola virüsü, Aralık 2013'te Batı Afrika'da yayılmıştı. Gine, Liberya ve Sierra Leone'de, 2014-2017'de görülen salgında 30 bin kişiye virüs bulaşmış ve hastaların 11 binden fazlası ölmüştü.

Ebola
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
Koronavirüs: 235 milyon kişi yardıma muhtaç
GURBETTEN ACI HABER GELDİ, İSKEÇELİ GENÇ KARDEŞİMİZ İŞ KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ
GURBETTEN ACI HABER GELDİ, İSKEÇELİ GENÇ KARDEŞİMİZ İŞ KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ