Dünyada vaka sayıları artıyor, tedbirler sıkılaştırılıyor

Dünyada vaka sayıları artıyor, tedbirler sıkılaştırılıyor
Dünyada vaka sayıları artıyor, tedbirler sıkılaştırılıyor LM
Bu içerik 1121 kez okundu.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınından en çok etkilenen bölgelerden biri olan Avrupa'da son günlerde enfekte hastaların artmasıyla toplam vaka sayısı 17 milyonu aştı.

Özellikle Orta ve Batı Avrupa'da etkili olan koronavirüs sebebiyle şimdiye kadar kıta genelinde 400 bine yakın kişi hayatını kaybetti.

Vaka sayısında 2.2 milyon ile Rusya ve Fransa başı çekerken, şimdiye kadar İspanya ve İngiltere'de 1.6 milyon, İtalya'da 1.5 milyon, Almanya'da 1 milyon, Polonya'da 900 bin ve Ukrayda'da ise 700 bini aşkın kişi koronavirüse yakalandı.

Can kayıplarında da yine Orta ve Batı Avrupa ülkelerinin liste başı olması dikkat çekiyor. Covid-19 sebebiyle 2020 Kasım sonuna kadar İngiltere'de 58 bin, İtalya'da 54 bin, Fransa'da 52 bin, İspanya'da 44 bin ve Rusya'da 40 bini aşkın kişi hayatını kaybetti.

Kasım ayı geneline bakıldığında Avrupa'da her gün toplamda 150-200 bine yakın yeni koronavirüs vakası görülürken, 2 ila 5 bin kişi hayatını kaybetti.

Avrupalı liderler Von der Leyen, Lagarde ve Spahn'dan Covid-19 açıklaması

Virüsün etkisini giderek artırması sonrası açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, salgın nedeniyle bölge ülkeleri arasında sınır kontrolleri olmadan seyahat sağlayan Schengen'in işlemediği dönemde, Avrupa'nın ekonomi, ticaret ve turizm gibi birçok alanda durma noktasına geldiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerin toplumun tüm alanlarını dönüştürdüğünü belirterek “Kovid-19 süreci de çevrim içi ve mağazalarda temassız ödemelere doğru bir kayma ile dijitalleşme yönündeki bu eğilimi hızlandırdı." dedi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, salgının ardından, gelecek yıl Ulusal Sağlık İhtiyat Programı'nın hayata geçirileceğini söylerken, ülkede yoğun bakımda tedavi gören hastaların sayısının artmasıyla yatak sıkıntısı yaşanmaya başladı.

İngiltere'de pandemi sonrası 15 milyon kişi yoksulluk sınırının altında yaşamaya başladı

İngiltere'de salgın döneminde 700 bin kişinin yoksulluk sınırının altında yaşamaya mecbur kaldığı, ancak bu sayının pandemi sonrsı 15 milyon kişiye yükseldiği açıklandı.

İngilizce dilinin önemli kaynaklarından Merriam-Webster Sözlüğü, "Salgın-(Pandemic)" kelimesini 2020 yılının kelimesi ilan etti.

Rus vatandaşları ise salgında tekrar kötüleşen koşullar nedeniyle gıda ve ilaç harcamalarını artırırken, gıda dışı mal ve hizmetlere yönelik harcamalarını azalttı.

Dünya genelinde vaka sayısı 65 milyon sınırına doğru yükseliyor

Dünya genelinde koronavirüs Covid-19 vaka sayısı 63 milyon 320 bini, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısıysa 1 milyon 469 bini aştı, iyileşenlerin sayısı ise 43 milyon 787 bine ulaştı.

Vaka sayısı ABD'de 13 milyon 760 bini, Hindistan'da 9 milyon 457 bini, Brezilya'da 6 milyon 317 bini ve Rusya'da 2 milyon 295 bini geçti.

Türkiye, son 24 saate Asya kıtasında en çok vaka görülen ülke oldu

Türkiye'de Sağlık Bakanlığı'nın son 5 gündür gerçek vaka sayılarını açıklamasının ardından günde ortalama 25-30 bin kişinin enfekte olduğu görülüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de 30 Kasım 2020 tarihinde 31 bin 219 koronavirüs vakası görüldüğünü açıkladı. Bu rakam Asya kıtasında Hindistan ve İran gibi ülkeleri de geride bırakarak son 24 saatte kıtada görülen en yüksek vaka sayısı olarak kayıtlara geçti.

salgın covid-19
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 18 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 18 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 17 OCAK 2021 PAZAR VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 17 OCAK 2021 PAZAR VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!