Merkel: Tünelin sonunda ışık görüyoruz

Merkel: Tünelin sonunda ışık görüyoruz
Merkel: Tünelin sonunda ışık görüyoruz LM
Bu içerik 1005 kez okundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, aşılar sayesinde "koronavirüsün yenilebileceğini" umduğunu söyledi. Almanya'da aşılamanın 2021 başında başlaması bekleniyor.
Almanya Başbakanı Angela Merkel haftalık video mesajında, koronavirüs pandemisiyle ilgili gelişmelere yer verdi. Başbakan Merkel, yakında piyasaya sürülmesi beklenen aşılar sayesinde koronavirüsün "yenilebileceğini" umduğunu söyledi ancak bunun birkaç ay içinde gerçekleşmeyeceğinin de altını çizdi.

Merkel, "Pandeminin başlamasından dokuz ay sonra nihayet artık tünelin sonunda ışık görüyoruz" dedi. Yakında çok sayıda aşının onay almasının beklendiğini ifade eden Almanya Başbakanı, "Sonrasında adım adım virüsü yenebiliriz" dedi.

Tedarik zincirlerindeki gecikmelerden ötürü Pfizer/Biontech'in aşısının başlangıçta umulduğu kadar çok sayıda piyasaya sürülemeyeceği ortaya çıkmıştı. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşı adayının ruhsat alması halinde ilk aşılamaların başlayabileceğini söyledi. Jens Spahn Mart ayı sonuna kadar ülkede 10 milyon dozdan fazla aşının kullanıma hazır hale geleceğine inandığını belirtti.

t-online haber portalına bir mülakat veren Spahn, "O zamana kadar sadece Biontech'ten 11 milyon dozun alınması gerçekçi olur" dedi. Spahn, Biontech aşısına izin çıkması halinde gelecek aylarda üç ila dört milyon dozun kullanıma hazır olacağını söyledi. Toplamda beş aşı adayının yıl ortasına kadar ruhsat alacağını tahmin ettiğini ifade eden Spahn, en geç yaz mevsiminde toplu aşılamaların başlayacağını ifade etti. Spahn, "En geç yazın toplu aşılamaların olacağı konusunda iyimserim" diye konuştu.

Önlemlerin sıkılaştırılması çağrısı

Diğer yandan Almanya'da mevcut kısmi kapanma önlemlerine karşın koronavirüs vakalarında belirgin bir düşüş meydana gelmemesi nedeniyle önlemlerin sıkılaştırılması çağrıları da artıyor. Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, Bavyera parlamentosunu Pazar günü acil toplantıya çağırırken, "Artık tutarlı bir yöntem izlememiz gerekiyor" dedi. Bild am Sonntag gazetesine konuşan Söder, "Almanya'daki yüksek ölüm sayılarını sineye çekemeyiz. Bulaş oranı hala çok yüksek. Dur-bekle politikası izlemektense Noel'e kadar harekete geçmek çok daha iyi" dedi.

Almanya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 18 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 18 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 17 OCAK 2021 PAZAR VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 17 OCAK 2021 PAZAR VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!