İtalyan gazeteciden Sisi tepkisi: Nişanı iade edeceğim

İtalyan gazeteciden Sisi tepkisi: Nişanı iade edeceğim
İtalyan gazeteciden Sisi tepkisi: Nişanı iade edeceğim LM
Bu içerik 885 kez okundu.

İtalyan gazeteci ve yazar Corrado Augias, "acımasız suçluların suç ortağı" olarak tanımladığı Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi'ye devlet nişanı (Légion d'honneur) verilmesini protesto marsbahis ederek, kendi nişanını Fransa'ya iade edeceğini açıkladı.

La Repubblica gazetesinde yayınlanan açık mektupta Corrado Augias, "Yarın, Fransa'nın bana taktığı devlet nişanını iade etmek için Fransız Büyükelçiliğine gideceğim. Bunun benim için tamamen sembolik olduğu kadar ciddi ve duygusal bir konu olduğunu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.

Augias kaleme aldığı mektupta, "Bana göre Cumhurbaşkanı Macron, objektif olarak acımasız suçlulara suç ortağı olan bir devlet başkanına devlet nişanı vermemeliydi. Bunu zavallı Giulio Regeni'nin hatırası için söylüyorum" ifadelerine yer verdi.

Ocak 2016'da, 28 yaşındaki İtalyan öğrenci Giulio Regeni'nin işkence görmüş ve parçalanmış ölü bedeni başkent Kahire'de ortaya çıkmıştı. İtalya, Mısır yönetimini, İtalyan araştırmacılarla işbirliği yapmamakla, hatta onları yanlış ipuçlarına yönlendirerek olayı örtbas etmekle suçluyor.

'Macron, bir diktatörü kırmızı halı sererek karşıladı'

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Paris'e geçen pazartesi resmi ziyarette bulunmuştu. Bu ziyaret sırasında Sisi'ye, Fransa'yı ziyaret eden her devlet başkanına takdim edilen ülkenin en yüksek düzeyli nişanı 'Büyük Haç' şeklindeki 'Legion d'honneur' takılmıştı.

İnsan hakları savunucuları,"ülkesinde baskı politikası uygulayan bir lider" olarak tanımladıkları Sisi'nin Paris'te ağırlanmasına sosyal ağlarda büyük tepki göstermişti.

Mısır'da düşünce suçu işledikleri gerekçesi ile 60 bin kişinin tutuklu bulunduğunun altını çizen sivil toplum kuruluşları, Emmanuel Macron'u "bir diktatörü kırmızı halı sererek karşıladı" diyerek eleştirdi.

İtalya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 18 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 18 OCAK 2021 PAZARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 17 OCAK 2021 PAZAR VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 17 OCAK 2021 PAZAR VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!