Gaziantep'te hastanede patlama: 9 kişi hayatını kaybetti

Gaziantep'te hastanede patlama: 9 kişi hayatını kaybetti
Gaziantep'te hastanede patlama: 9 kişi hayatını kaybetti LM
Bu içerik 932 kez okundu.

Gaziantep'te özel bir hastanenin Covid-19 yoğun bakım ünitesinde oksijen tüpü patlaması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 9'a çıktı.

Patlama SANKO Üniversitesi'ne bağlı Özel Sani Konukoğlu Hastanesi'nde sabah saat 04.45'te yaşandı.

Patlama sonrası yoğun bakım servisinde yangın çıktı. İtfaiye ekipleri yangını kontrol altına alırken hastane personeli alevlerin ortasında kalan hastaları tahliye etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından "Gaziantep'te yoğun bakım ünitesinde meydana gelen elim olay hepimizi üzmüştür. Vefat sayımız 9 oldu. Yangından etkilenen diğer hastalar 112 acil ekiplerimiz tarafından civar hastanelere nakledildi. Vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Olayı yakından takip ediyoruz" dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül, gazetecilere açıklamasında savcılığın soruşturma başlattığını, otopsinin devam ettiğini söyledi. Gül, "Olayın oluş şekli görünüşte teknik cihazlardan çıkan yangın olarak görülüyor. İleriki süreçte soruşturmalar neticesinde ortaya çıkacak. Hastalarımıza oksijen veren cihazdan görülüyor. Olayda yaralanan yok. 14 hasta var. Bunlar hastanede yatan hastalar. Bu 14 kişinin 11'i yoğun bakımdan çıkanlar, diğer 3'ü de diğer hastaneye sevk edilen kişiler" dedi.
Gaziantep Valiliği'nden olaydan kısa bir süre sonra yapılan açıklamada da "Olayda yangın kaynaklı yaralı bulunmamaktadır. Olay yerinde ilgili ekiplerimiz gerekli önlemleri almış olup, incelemeler devam etmektedir" dendi.

DHA'nın haberine göre kimsenin girişine izin verilmeyen hastaneden olay yeri inceleme ekipleri 3 saati aşkın çalışma yürüttü. Ekipler, teknik incelemenin de yapıldığı hastanede yangının neden çıktığına ilişkin bir rapor sunacak.

Sanko Üniversite Hastanesi
Gaziantep Valisi Davut Gül olaydan kısa bir süre sonra sosyal medya hesabından "Erken müdahale tek tesellimizdir. Olayla ilgili incelemeler devam etmektedir" dedi.

Hastalardan 7'sinin hastanede yaşamını yitirdiği belirtilirken bir hastanın da başka hastaneye sevk edilirken hayatını kaybettiği belirtildi. Bakan Koca da ilerleyen saatlerdeki açıklamasında hayatını kaybedenlerin sayısının 9'a çıktığını söyledi.

Yangına müdahale sırasında dumandan etkilenenlere oksijen takviyesi yapıldı.

Sani Konukoğlu Hastanesi'nden yapılan yazılı açıklamada görevlilerin ve itfaiye ekibinin müdahalesi ile yangının kısa sürede kontrol altına alındığı ifade edildi.

Açıklamada hayatlarını kaybedenlerin isimleri de paylaşıldı.

patlama oksijen tüpü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 23 OCAK 2021 CUMARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 23 OCAK 2021 CUMARTESİ VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor
Yunanistan'da kara kuvvetleri için zorunlu askerlik 9 aydan 1 yıla çıkarılıyor