'Cami yakma' çağrısına 400 euro ceza

'Cami yakma' çağrısına 400 euro ceza
'Cami yakma' çağrısına 400 euro ceza LM
Bu içerik 911 kez okundu.

Fransız mahkemesi, lise öğretmeni Samuel Paty'nin öldürülmesinin ardından sosyal medyada "bir cami yakma" çağrısında bulunan adama 400 euro para cezası verdi. 50 yaşındaki adamın ayrıca bir "vatandaşlık stajına" katılması gerekecek.

Daha önce bir sabıka kaydı bulunmayan adam, kendi adına açılan Facebook sayfasında, "Ona (Samuel Paty'ye) saygı göstermek istiyorsanız. Mesajın ulaşması için Beziers camisini yakın" ifadelerini kullanmıştı.

İsmi açıklanmayan adam güvenlik gerekçesiyle, Saint-Nazaire kentinde yapılan duruşmaya katılmadı. Avukatı Fabien Bourdon, müvekkilinin "mesajının aptalca olduğunu" kabul ettiğini, ancak öğretmen Samuel Paty suikastının kendisini "derinden etkilediğini" ifade etti.

Hakim, adama 400 euroluk para cezası verdi ve "toplumdaki yaşamdan ve onun kurallarından haberdar olmasını" amaçlayan bir staja katılmasını istedi.

20 Ekim'de Beziers'deki Fransız Müslümanlar Kültür Derneği (ACFMB) adam hakkında şikayette bulunmuştu.

Samuel Paty cinayeti

Samuel Paty, ekim ayında Çeçen asıllı 18 yaşındaki bir mülteci tarafından bıçakla başı kesilerek öldürülmüştü. Tarih öğretmeni olan Paty'nin ifade özgürlüğünü anlattığı derste Charlie Hebdo dergisinde çıkan peygamber karikatürlerini gösterdiği öne sürülmüştü.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, geçtiğimiz haftalarda açıkladığı yeni proje kapsamında "radikal İslamcılık" ile mücadele için yeni bir yasanın hazırlandığını duyurmuştu.

Fransa
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 26 OCAK 2021 SALI VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 26 OCAK 2021 SALI VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin 61. turu yapıldı
Türkiye ve Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin 61. turu yapıldı