Gıda Güvenliği ve Gıdalara Temas ile Koronavirüs Bulaşım Riski

Gıda Güvenliği ve Gıdalara Temas ile Koronavirüs Bulaşım Riski
Gıda Güvenliği ve Gıdalara Temas ile Koronavirüs Bulaşım Riski LM
Bu içerik 460 kez okundu.

 

Koronavirüs şiddetli akut solunum yolu sendromlarına neden olarak kişide ağır hasarlar bırakan veya ölümle sonuçlanabilen hastalık. Çok bulaşıcı olan yeni mutasyon yapısı ile yaşlılar ve kronik hastalıkları bulunan insanlar arasında yayılma ve ölüm yüzdesi daha fazla olduğu bilimsel olarak bilinmektedir.

Pandemi sürecinin WHO (https://www.who.int/) tarafından duyurulması sonrasında Covid-19'un gıda yüzeyleri ve alışveriş poşetleri gibi farklı yüzeylerde kalma sürelerine dair çeşitli veriler paylaşılmış olsa da tam anlamıyla bilimsel bir çalışma yapılmamıştır. Covid-19 virüsünün, gıda ve gıda ambalajları yüzeylerinde potansiyel yaşam ve bulaşma verileri benzer solunum yolu virüsleri için mevcut verilerden yola çıkarak tahminleme yapılmıştır. Gıdalaratemas veya tüketim yoluyla bulaşmasını ve gıda ambalaj malzemeleri üzerindeki yaşam sürelerinin belirlenmesi için bilimsel araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

ISO 22000:2018 Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktalarının belirlenmesi ve izlenmesi (HACCP), İyi Üretim Uygulamaları (GMP) gibi gıda güvenliği yönetim sistemlerinin uygulanması koronavirüs hastalığına yakalanma riskini azaltmak için önemlidir. Çiftlikten sofraya temizlik, sanitasyon, hijyen prosedürlerinin belirlenmesi ve harfiyen uygulanması gerekli görünmektedir.

Bu aşamada önemli risklerden birisi gıda ambalajlarına temas eden insanlardan kaynaklanabilecek bulaşılardır. Örneğin üretimde, ambalajlamada, dağıtımda, markette diğer insanların temasıyla ve online gıda siparişlerinin kapıya teslimi sırasında oluşacak temaslara karşı ISO 22000 GGYS uygulanması önemlidir.

Koronavirüs Bulaşması

Pandeminin nasıl başladığı hatırlanacak olursa aslında gıda güvenliği yönetim sistemlerinin önemi daha iyi anlaşılacaktır. Başlangıç döneminde deniz ürünleri ve et ürünlerisatılan ÇİN'in Wuhan kentindeki gıda temasıyla korona, pandemiye dönüşmüştü. Dikkat edilirse burada temas yoluyla bulaşma riski öne çıkmıştır. En sık görülen bulaşmaların konuşma, hapşırma ve öksürme veya enfekte kişilerle doğrudan temas yoluyla ortama yayılan su damlacıklarıdır. Bu damlacıklardan maske ile korunulması mümkün olsada evlerimize kadar giren alışveriş malzemelerinin üzerindeki damlacıklara karşı savunmasız olmamız mümkün.

Dışarıdan gelen, sipariş edilen veya satın alınan her türlü gıda maddesinin dezenfekte edilmesi ve bu amaçla havalandırılması ciddi sayılabilecek bir gıda güvenliği önlemi sayılabilir. Gıda üreticilerinin pandemi sürecinde ve sonrasındaki ilerleyen dönemlerde gıda güvenliğini ön plana çıkarmaları ve ambalaj malzemelerinde anti bakteriyel yüzeyleri tercih etmeleri ISO 22000 gıda güvenliği yönetim sisteminin (https://www.adlbelge.com/iso-22000-belgesi) bir parçası olarak sisteme dahil edilmesi alınacak önlemler arasında olabilir.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FDA, gıda alışveriş, gıda işleme ve gıda hazırlanması sırasında tüketicilerin sağlıkları için bazı yeni kurallar belirledi. Covid-19 bulaşmasında sakınmak ve gıda güvenliği sisteminin asgari gerekliliklerine uymak, gıda üreticileri ve tüketiciler dahil olmak üzere gıda işleyicilerinin iyi sanitasyon ve hijyenik uygulama kurallarına uymalarının denetlenmesi bu kurallar arasında yerini aldı.

Gıda Ürünleri Yoluyla Potansiyel COVID-19 Bulaşması

Covid-19 virüsünün 21 santigrad derece ve yüzde 30-40 nemli ortamlarda PVC, teflon, PTFE, cam, seramik yüzeyler, kauçuk ve paslanmaz çelik yüzeylerde ortalama 3 ila 5 gün arasında şartlara bağlı olarak hayatta kalabildiğini gözlenmiştir. Buna rağmen karton ve bakır yüzeylerde 4-24 saat sonrasında hayatta kalan covid-19 virüsü ise tespit edilememiştir.

SonuçlarCovid-19’un yüzeylerde birkaç gün hayatta kalma kabiliyetinden dolayı gıda maddeleri yoluyla koronavirüsün bulaşabileceğini gösterdi. Dünya sağlık örgütü 2020'de virüs ile kontemine olmuş yüzeylere temas sonucunda hastalığın burun ve gözlere insan elleriyle bulaşabileceğini duyurdu. El teması olmadan virüsün doğrudan havaya karışarak hastalık yapma potanesiyelinin ise daha fazla bilimsel araştırmaya konu olması gerekiyor.

Gıda ve gıda ambalajlarına temas ile Covid-19 bulaşması hakkında çok daha fazla bilgiyi https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fmicb.2020.01854/full sayfasında okuyabilirsiniz.

Gıda Güvenliği
japon escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 5 MART 2021 CUMA VERİLERİ. BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!
KORONA'da 5 MART 2021 CUMA VERİLERİ. BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!
KORONA'da 4 MART 2021 PERŞEMBE VERİLERİ. BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!
KORONA'da 4 MART 2021 PERŞEMBE VERİLERİ. BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!