Süveyş Kanalı açıldı

Süveyş Kanalı açıldı
Süveyş Kanalı açıldı LM
Bu içerik 1361 kez okundu.

Süveyş Kanalı'nı yaklaşık bir haftadır tıkayan dev konteyner gemisi kısmi olarak tekrar yüzdürüldükten sonra tamamen kurtarıldı. Mısırlı yetkililer geminin hareket halinde olduğunu duyururken, kanal da gemi trafiğine açıldı.

Süveyş Kanalı İdaresi'nden yapılan açıklamada geminin burnunun kıyıdan 102 metre uzaklaştırıldığı ve yüzde 80 oranında doğru yöne çevrildiği belirtildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, konteyner gemisi krizine son verdiklerini duyurdu.

 

Sosyal medyadan paylaşım yapan Sisi, "Mısır kendi imkanlarıyla sorunu çözdü ve durum normal seyrine geri döndü. Tüm dünya, mallarının ve ihtiyaçlarının bu kanaldan güvenle taşındığına emin olabilir" dedi.

Gemicilik hizmetleri şirketi Inchcape sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda Ever Given isimli 400 metrelik geminin yerel saatle sabaha karşı 04:00'de saplandığı yerden çıkarıldığını ve emniyet altına alındığını duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda da daha önce kanalın kıyısına oturduğu görülen ve 'yumrubaş' adı verilen geminin ön kısmının kurtarıldığı görülüyor.

Ondan fazla çekiciyle yapılan itme ve çekme manevraları başta yetersiz kaldı ancak ayın neden olduğu gel git ile suların yükselmesi sonucu gemi kurtarılabildi.

Petrol fiyatları geriledi

Dev geminin yeniden yüzdürüldüğü haberi dünyadaki petrol taşımacılığının yüzde 7'sinin gerçekleştiği kanaldaki trafiğin kısa süre içerisinde yeniden açılacağı beklentisi ile petrol fiyatlarında yüzde 2'lik bir düşüş sağladı.

Dünyanın en önemli su yollarından biri olan Süveyş Kanalı'nda 24 Mart'ta dev konteyner gemisi, ülkede yaşanan kum fırtınası ve kötü hava koşulları neticesinde görüş mesafesinin düşmesi sonucu kıyıya çarparak kaza yapmıştı.

"The Ever Given" isimli geminin dar kanalda enlemesine sıkışarak geçiş yolunu kapatması sonucu kanalda uzun gemi kuyrukları oluşmuş ve deniz trafiğinin durması nedeniyle ham petrol ve LNG sevkiyatlarında aksamalar yaşanmıştı.

Söz konusu geminin sahibi Japon firma da 26 Mart'ta yaptığı açıklamada, geminin yeniden yüzdürülmesine yönelik girişimlerde "zorluklarla karşılaşıldığını" bildirmişti.

Süveyş Kanalı kaza
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi