Koltuk krizi, Konsey Başkanı Michel'i koltuğundan mı edecek?

Koltuk krizi, Konsey Başkanı Michel'i koltuğundan mı edecek?
Koltuk krizi, Konsey Başkanı Michel'i koltuğundan mı edecek? LM
Bu içerik 1032 kez okundu.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in istifasını isteyen bir dilekçe Pazartesi sabahı itibarıyla 5 binden fazla imza topladı. Michel, Sofagate olayını doğru yönetememekle suçlanıyor. Ankara'daki ziyaret sırasında 'kadın hakları ve eşitliği' açısından hata yaptığının yanı sıra bloğun diplomasisine de zarar verdiği ileri sürülüyor.

Çok sayıda kadın örgütü tarafından da imzalanan kampanyada Millennia2025 Kadın ve İnovasyon Vakfı ile Uluslararası Kadın Hukuk Ligi yaptıkları açıklamalarda Michel'in "Acınası özrünün birden fazla kez yapmış olduğu hataları silemeyeceği" belirtiliyor.

İmza kampanyası, Türk hükümetinin 19 Mart'ta aldığı Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin İstanbul Sözleşmesinden çıkma kararıyla da bağlantılı.

 

Yine 'diktatör' ifadesi kullanıldı

Gönderilen mektupta, "Görünüşe göre siyasi olarak sizinle eşit olan bir kadının yerine bir erkek olarak liderliği ele almak istemiş ve bu şekilde diktatöre Türkiye'deki kadınlara ve kızlara empoze etmek istediği baskıyı pekiştirmek konusunda destek vermiş oldunuz." deniyor.

Diğer imzacılar arasında yazarlar, avukatlar ve Belçikalı federal ve bölgesel milletvekilleri de bulunuyor. İmza sahiplerinin tam listesi, dilekçe Salı günü öğlen kapanana kadar kamuoyuna açılmayacak. Michel'e gönderilecek olan dilekçenin bir kopyası da Ursula von der Leyen’e iletilecek.

Ne olmuştu?

6 Nisan'da Ankara'da üçü de protokolde devlet başkanı sayılan kişi bir araya gelmiş ancak Türk ve AB bayraklarının önünde sadece iki sandalye bulundurulmuştu. Michel'in bu durumu sorun etmeyerek sandalyelerden birine oturması ve von der Leyen'in ayakta kalmasına ses etmemesi tepki toplamıştı.

von der Leyen ise kenarda duran daha alçak seviyedeki kanepeye yönlendirilmiş ve görüşmede Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile aynı protokol düzeninde oturmuştu.

Michel ilk önce olup bitenden sorumlu olmadığını iddia etmişti ancak daha sonra bir hata yapmış olabileceğini kabul ederek özür diledi.

sofagate koltuk krizi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'de yangınlarda son durum
Türkiye'de yangınlarda son durum
Nikos Dendias'tan Çavuşoğlu'na 'ihtiyaç halinde yardıma hazırız' mesajı
Nikos Dendias'tan Çavuşoğlu'na 'ihtiyaç halinde yardıma hazırız' mesajı

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi