Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail ve BAE'den zirve, Çavuşoğlu KKTC'den mesaj verdi

Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail ve BAE'den zirve, Çavuşoğlu KKTC'den mesaj verdi
Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail ve BAE'den zirve, Çavuşoğlu KKTC'den mesaj verdi LM
Bu içerik 688 kez okundu.

Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan'ın yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) üst düzey yetkilisinin de katıldığı bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Görüşmeler için Ortadoğu'nun "değişen yüzünü" yansıttığı belirtildi.

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi sahil beldesi Baf'ta düzenlenen basın toplantısında, "Bu yeni stratejik üyelik Arap Körfezi kıyılarından Akdeniz ve Avrupa'ya uzanıyor" dedi.

BAE Devlet Başkanı Şeyh Halife bin Zayed'in danışmanı Enver Gargaş'ın yanında durarak kameraların karşısına geçen Ashkenazi, toplantının "Ortadoğu'nun değişen yüzünün" bir işareti olduğunu söyledi.

İsrailli Bakan ayrıca geçen yıl İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki normalleşme adımının ardından, "Doğu Akdeniz ile Körfez arasında enerjide stratejik ortaklık" çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz aylarda da Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Savunma Bakanları askeri işbirliğini artırma konusunda anlaştıklarını duyurmuştu.

Türkiye iması

Öte yandan Güney Kıbrıs ve Yunan dışişleri bakanları, yeni "bölgesel gruplaşmanın" tüm taraflara açık olduğunu vurguladı.

Ev sahibi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye'yi ima ederek "Bölgedeki tüm ülkelerin bize katılması için yol açık" dedi.

Geçtiğimiz gün Ankara ziyaretinde mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile düzenlenen basın toplantısında tartışma yaşayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ise Kuzey Afrika ülkesinden "tüm yabancı güçlerin çekilmesi" çağrılarını vurguladı.

Çavuşoğlu KKTC'den mesaj verdi

Kıbrıs'ta 4'lü zirve yapılırken, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu, ziyaretinin ve yaptıkları toplantıların amacının Cenevre'de yapılacak Kıbrıs konulu 5+1 formatındaki gayri resmi toplantı öncesi hazırlıkları gözden geçirmek olduğunu belirterek, son derece yararlı toplantılar yaptıklarını dile getirdi.

Bakan ayrıca bir soru üzerine, bir görüşmede bu kadar gerginliğin yaşanmasından sonra bu farklılıkların giderilmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Çavuşoğlu, heyetler arasındaki görüşmelerde de çok farklı konuları değerlendirirken özellikle iş birliğinin nasıl güçlendirilebileceğini ele aldıklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Basın toplantısı kısmına gelirken ilginçtir gerçekten Dendias ekibinden bize şöyle bir talep geldi: 'Biz basın toplantısında tartışma yaratacak konulara değinmeyeceğiz. Dolayısıyla sizden de aynı yaklaşımı bekliyoruz'. Benim konuşmamı dinlediyseniz elbette görüş ayrılıklarımızı söyledik ama nezaket içinde daha çok bunları giderme konusunda gerginliği azaltma konusunda düşüncelerimizi de paylaşarak dile getirdik. Hatta orada bazı uyarılar da vardı. Geri itmeleri de sonlandırmanız lazım gibi. Onları da ben bu mesaj gelince çizdim. Ama basın toplantısının belli bir noktasından sonra Sayın Dendias gerçek dışı ithamlarla hem ülkemi hem milletimi suçlamaya başladı. Bunu kabul etmemiz mümkün değil."

Kıbrıs Yunanistan İsrail BAE Türkiye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bugün itibariyle Yunanistan'da rekor sucaklar geliyor.!
Bugün itibariyle Yunanistan'da rekor sucaklar geliyor.!
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi