Aşı İhraç eden Rusya'da nüfusun aşılanma oranı yüzde 5

Aşı İhraç eden Rusya'da nüfusun aşılanma oranı yüzde 5
Aşı İhraç eden Rusya'da nüfusun aşılanma oranı yüzde 5 LM
Bu içerik 801 kez okundu.

Dünya'nın pek çok ülkesine Covid-19 aşısı ihraç eden Rusya'da yaklaşık 5 aydır süren aşı kampanyasında teşviklere rağmen, 1 Mayıs verilerine göre nüfusun yüzde 5'ine iki doz aşı yapıldı. Kamuoyu anketlerine göre Rus halkının yüzde 70'i aşı olmaya sıcak bakmıyor.

Covid-19 aşısını ilk uygulayan ülke olan Rusya'da 1 Mayıs itibariyle yaklaşık 7,5 milyon kişinin iki doz olmak üzere 12,4 milyon kişi aşılandı.

Nüfusu yaklaşık 146 milyon olan Rusya'da aşılananların oranı (ilk doz) yüzde 8,6 oranında kaldı. Avrupa Birliği ülkelerinde halkın yüzde 27'si, ABD'de ise yüzde 43'ü en az bir doz Covid-19 aşısı oldu.

Rusya, Haziran ayı ortasına kadar 30 milyon, Ağustos ayına kadar ise 69 milyon kişinin aşılanması hedeflendiğini açıklamıştı.

Rusya'da, büyük çoğunluğunu Sputnik V'in oluşturduğu 28 milyon iki dozluk Covid-19 aşısı seti üretildi ve 17,4 milyon doz dolaşıma girdi.

Teşviklere rağmen aşılanma talebi sınırlı kaldı

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, 28 Nisan'da yaptığı açıklamada ülkede yeterli aşı bulunduğunu belirterek talebin ülkenin aşılama oranında belirleyici faktör olduğunu söyledi.

Rusya 18 yaşın üzerinde herkes aşı olabiliyor. Aşının teşvik edilmesi için alışveriş merkezleri de dahil olmak üzere pek çok noktada aşı merkezi oluşturuldu. Başkent Moskova'da sayıları 200'ü aşın aşı merkezleri arasında bir de tiyatro salonu bulunuyor.

60 yaş üzeri kişileri teşvik amacıyla bin ruble (yaklaşık 110 TL) alışveriş kuponu verilmeye başlandı. Kuponlar, ortalama emekli maaşının 20 bin ruble (yaklaşık 2200 TL) olduğu ülkede, internetten kayıt yaptırma ve sınırlı mağaza kullanım gibi zorlukları nedeniyle beklenen etkiyi yaratmadı.

Ancak ülkede mart ayında aşı üretimde yaşanan yavaşlık nedeniyle bazı bölgelerde Nisan ayı ortasına kadar bekleme listesinde oluştu.

Rusya'nın en önemli bağımsız anket firmalarında Levada Center tarafından yapılan Şubat ayında yapılan bir kamuoyu yoklamasında, ankete katılanların sadece yüzde 30'u Sputnik V ile aşı olmak için gönüllü olduğunu belirtti.

The Lancet'teki yayınlanan verilere göre Sputnik V aşısın yüzde 91,6 oranında etkilili.

Aşıyı üreten Rus Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü'nün raporlarına göre Sputnik V yüzde 97,6'lık koruma sağlıyor.

Rusya
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bugün itibariyle Yunanistan'da rekor sucaklar geliyor.!
Bugün itibariyle Yunanistan'da rekor sucaklar geliyor.!
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi