Genetiği değiştirilmiş sivrisinekler doğaya salındı

Genetiği değiştirilmiş sivrisinekler doğaya salındı
Genetiği değiştirilmiş sivrisinekler doğaya salındı LM
Bu içerik 727 kez okundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin doğaya salınımına başlandı. Amaç; zika ve sarıhumma gibi hastalıklara yol açan virüsleri taşıyan sivrisineklerin popülasyonunu azaltmak.

Geçtiğimiz günlerde başlayan proje kapsamında, 12 hafta boyunca her hafta yaklaşık 12 bin genetiğiyle oynanmış sivrisinek Florida Keys'in 6 bölgesinde doğaya bırakılacak.

Projede İngiliz biyoteknoloji şirketi Oxitec'in geliştirdiği erkek sivrisinekler kullanılacak.

Ölümcül gen kullanılacak

Latince adı Aedes aegypti olan sivrisineklerin yalnızca dişileri, yumurtlamak için gerekli olan kanı insanları ısırarak sağlıyor. Bu da Aedes sineklerin taşıdığı Zika, Sarıhumma ve Dang Humması gibi hastalıklara yol açan virüslerin insanlara ya da hayvanlara bulaşmasına yol açıyor. Erkek sineklerse canlıları ısırmıyor.

Florida Keys'teki sivrisinek popülasyonunun yüzde 4'ünü Aedeslerin oluşturduğu tahmin ediliyor.

Oxitec'ten yapılan açıklamaya göre, genetiği değiştirilmiş erkek sivrisineklere yerleştirilen özel bir genin, yeni üreyen dişi Aedes sinekleri büyümeden, larval evresinde öldürmesi ve bu sineklerin nüfusunu azaltması hedefleniyor.

Şirket, daha önce Brezilya, Panama ve Cayman Adaları'nda 1 milyardan fazla genetiğiyle oynanmış canlıları doğaya saldı. Florida Keys'deki pilot deneyle ABD topraklarında ilk kez bu türde bir çalışmaya izin verilmiş oldu.

"Denek olmak istemiyoruz"

Projeyi destekleyenler, sineklerden bulaşan ölümcül hastalıkların arttığını ve bu virüsleri taşıyan canlıları yok etmek için kullanılan sinek ilaçlarının çevreye zarar verip arı gibi zararsız canlıları da öldürdüğünü savunuyor.

Yaşadıkları bölgede GDO'lu sivrisinek istemeyenler, "Denek olmak istemiyoruz" sloganı altında internette başlattıkları bir kampanyada 237 binden fazla imza topladı.

Deneyin risklerine işaret eden bazı bilim insanları da insan atığından kaynaklı doğada çok fazla miktarda antibiyotik madde bulunduğunun altını çizerek, sivrisineklerin bu antibiyotikler sayesinde "ölümcül gen"i yenip hayatta kalabileceğine dikkat çekiyor.

sivrisinek ABD
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'de yangınlarda son durum
Türkiye'de yangınlarda son durum
Nikos Dendias'tan Çavuşoğlu'na 'ihtiyaç halinde yardıma hazırız' mesajı
Nikos Dendias'tan Çavuşoğlu'na 'ihtiyaç halinde yardıma hazırız' mesajı

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi