Στέφανος Τσιτσιπάς: έχασε στον τελικό με τον Τζόκοβιτς

Στέφανος Τσιτσιπάς: έχασε στον τελικό με τον Τζόκοβιτς LM
Bu içerik 337 kez okundu.

Μπορεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς να έχασε τον τελικό του Roland Garros από τον Νόβακ Τζόκοβιτς αλλά κέρδισε τις καρδιές των φιλάθλων κάνοντας ρεκόρ τηλεθέασης.
Και στις «κερκίδες» της ΕΡΤ1 έγινε χαμός αφού για όλη τη διάρκεια της μετάδοσης, του αγώνα και των απονομών, στη συχνότητα της ΕΡΤ1 συγκεντρώθηκαν πάρα πολλοί τηλεθεατές σημειώνοντας 40,9% μέσο όρο στο γενικό σύνολο και 41,4% στο δυναμικό κοινό.
Χαρακτηριστικό είναι ότι στην κορύφωση του αγώνα μεταξύ των δύο κορυφαίων αθλητών η ΕΡΤ1 σημείωσε 48,7% μέσο όρο στο γενικό σύνολο και 51,4% στο δυναμικό κοινό με τους Έλληνες φιλάθλους να «στέκονται» στο πλευρό του Στέφανου Τσιτσιπά.

Βήμα βήμα σταθερά προς την κορυφή. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που έφθασε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός και ηττήθηκε μετά από μεγάλη μάχη από τον Νόβακ Τζόκοβιτς, ανέβηκε, για πρώτη φορά στην καριέρα του, στην 4η θέση της παγκόσμιας κατάταξης με 7.890 βαθμούς.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μπήκε για πρώτη φορά στο Top 10 στις 4 Μαρτίου 2019 και από τότε δεν βγήκε ποτέ από την κορυφαία 10άδα. Επικεφαλής της κατάταξης παραμένει ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ακολουθεί ο Ντανίιλ Μεντβέντεφ, ενώ τρίτος είναι ο Ραφαέλ Ναδάλ.