Kanada'da okulda ikinci toplu mezar şoku.

Kanada'da okulda ikinci toplu mezar şoku.
Kanada'da okulda ikinci toplu mezar şoku. LM
Bu içerik 582 kez okundu.

Kanada'da ikinci bir toplu mezar bulundu. Ülkenin Güney Saskatchewan eyaleti yerlileri, başka bir yatılı okulun bulunduğu alanda yüzlerce isimsiz insan kalıntısının olduğu toplu mezara rastladıklarını açıkladı.

Cowessess ve Saskatchewan'daki yerli halkı temsil eden federasyon tarafından yapılan açıklamada, "İşaretsiz mezarlar bugüne kadar Kanada'daki en yüksek sayı olacak" denildi.

Hükümet kanadından ise henüz bir açıklama gelmedi.

Daha önce de mayıs ayında British Columbia eyaletinde geçmişte yerlileri asimile etmekte kullanılmış olan bir yatılı okulun bahçesinde 215 yerli çocuğun ceset kalıntıları bulunmuştu.

Yerli halk basın toplantısı düzenleyecek

Saskatchewan'daki Egemen Yerli Uluslar Federasyonu Başkanı Bobby Cameron, Cowessess'in doğusunda yer alan ve 1899'dan 1997'ye kadar işletilen Marieval Yatılı Okulu'nda bulunan kalıntılar hakkında bilgi vermek için bir basın toplantısı düzenleyeceklerini belirtti.

2015 yılında Kanada'da altı yılık bir araştırmanın sonucunda yayımlanan bir raporda, yerli çocukları evlerinden çıkararak ana dillerini konuşmalarını veya kültürel pratikler yapmalarını yasaklayan ve zorla asimile etmek için oluşturulan bu yatılı okul ağı “kültürel soykırım" olarak tanımlanmıştı.

Zorla çalıştırma, fiziksel, duygusal ve cinsel istismar suçlamalarının da yapıldığı okullarda 150 bini aşkın çocuğun eğitim gördüğü tahmin ediliyor. Rapora göre, Katolik Kilisesi tarafından 1840 ila 1990 arası eğitim veren okullarda 6 bine yakın öğrenci hayatını kaybetti.

Kanada hükümeti, 2008 yılında bu eğitim kurumlarıyla ilgili resmen kamuoyundan özür dilemişti.

euronews

kanada
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi