Suudi Arabistan'da misyar nikahına talep artıyor

Suudi Arabistan'da misyar nikahına talep artıyor
Suudi Arabistan'da misyar nikahına talep artıyor LM
Bu içerik 397 kez okundu.

Suudi Arabistan Krallığı'nda bazı yasal zorunluluklardan uzak, "kolay" evlilik şekli misyar nikahına ilgi arttı. Kısa süreli ve kadının bazı haklarından feragat ettiği misyar nikahının Sunni Müslüman toplumda, özellikle erkekler arasında büyük popülarite kazandığı belirtiliyor.

Kadının evlilikte birlikte yaşama ya da finansal destek talep edemediği misyar nikahı, Suudi Arabistan'da yasal olarak kabul ediliyor.

Aşırı muhafazakar toplumda misyar, cinsel birlikteliği kolaylaştırdığı yönünde eleştirilerin de hedefinde.

AFP'ye konuşan ve 2 yıldır misyar nikahıyla evli sayılan 40 yaşındaki bir erkek, "Misyar rahatlık, özgürlük ve helal bir arkadaşlık sunuyor" ifadelerini kullanıyor.

Üç çocuk babası ve halihazırda evli olan başka bir erkek ise misyar nikahlı diğer partnerine "ne zaman isterse" o zaman gittiğini söylüyor ve ekliyor "Bir arkadaşım 11 kere gizli olarak misyar nikahı yaptı. Birinden boşanıp diğerine gidiyor".

Misyar partneri bulmak için çöpçatanlık uygulamaları

Yurt dışına ya da şehir dışına giden Suudiler arkadaşlık ve çöpçatanlık uygulamalarını misyar partneri bulmak için kullandıklarını söylüyor.

Riyadlı bir eczacı eşini ve çocuklarını Covid-19 pandemisi nedeniyle başka şehre gönderdikten sonra Instagram'daki çöpçatanlara başvuruda bulunduğunu anlatıyor. Eczacı, boy, kilo, ten rengi tercihlerini aktardığı çöpçatanların hizmet bedelinin 5 bin riyale (yaklaşık 10 bin Türk Lirası) çıkabildiğini ifade ediyor.

Riyadlı eczacı AFP'ye verdiği röportajda "Misyar daha ucuz. Çeyiz derdi yok, zorunluluk yok" şeklinde konuşuyor.

Misyar evlilikleri 14 ila 60 günde sonlanıyor

Suudi Arabistan'da yerel bir gazetenin araştırmasına göre, misyar evlilikleri genellikle kısa süreli oluyor ve büyük çoğunluğu 14 ila 60 günde sona eriyor.

Öte yandan sıklıkla gizli olarak kıyılan misyara ilişkin gerçek sayılara ulaşmak mümkün değil. Dini yetkililer, 1996 yılında başmüftü tarafından misyara izin veren fetva sonrası bu tür evliliklerin sayısının hızla arttığını belirtiyor.

Misyar evliliklerinden doğan çocuklar

Misyar evliliği sonlanan bazı kadınlar bu birliktelikten doğan çocukların haklarını aramak için mücadele vermek zorunda bırakılıyor.

AFP'ye konuşan bir yetkili, misyarlı kocası çocuğunu kabul etmeyen kadına hakkını aramak için yargıya gitmesi tavsiyesinde bulunduğunu söylüyor.

euronews

Suudi Arabistan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi