AB akıntı ağının yasaklanmasını istiyor

AB akıntı ağının yasaklanmasını istiyor
AB akıntı ağının yasaklanmasını istiyor
Bu içerik 6848 kez okundu.

Avrupa Komisyonu, deniz yaşamına verdiği zarar sebebiyle akıntı ağıyla balık avlamanın tamamen 1 Ocak 2015 itibariyle yasaklanmasını istiyor.

AB'de orkinos ve kılıçbalığı gibi göçmen balıkların avlanmasında akıntı ağı kullanılması yasaklanmış durumda. Ancak bu ağlar, deniz ekosisteminde yol açtıkları tahribat sebebiyle kaygı yaratmayı sürdürüyor.

Akıntı ağlarına, avlanan balıkların yanı sıra kaplumbağa ve yunus gibi diğer deniz canlıları da takılabiliyor. Çevreciler, akıntı ağlarını 'ölüm duvarı' olarak adlandırıyor.

Avrupa Komisyonu'nun denizcilikten sorumlu üyesi Maria Damanaki, 'Akıntı ağıyla balık avlamak deniz yaşamını yok ediyor, denizleri tehlikeye atıyor ve sürdürülebilir balıkçılığı tehdit ediyor' dedi.

Komisyon, balıkçı teknelerinin geniş alanlara dağılmış olmaları sayesinde denetimden kaçabildiğini söylüyor.

Damanaki, 'Bu uygulamayı tamamen ortadan kaldırmanın yolu, yoruma yer bırakmayacak, açık kurallar koymaktan geçiyor. Olası yasal boşlukları kapatmalı, kontrolleri ve ulusal kurumların uygulamalarını basitleştirmeliyiz' dedi.

AB karasularında Baltık Denizi haricinde 840 teknenin akıntı ağı kullandığı tahmin ediliyor. BM Genel Kurulu daha önce 2.5 kilometreden uzun akıntı ağlarının kullanılmaması çağrısında bulunmuştu.

AB'nin Ortak Balıkçılık politikası, balıkçılık faaliyetlerinin deniz ekosistemi üzerindeki etkilerini minimize etmeyi ve istem dışı avları azaltmayı hedefliyor. Komisyon, akıntı ağı yasağına destek olmak için Avrupa Deniz Balıkçılığı Fonu'nu kullanabileceklerini söyledi.

Doğal yaşamı koruma örgütü Oceana, yasağın, akıntı ağı kullanmalarının çevreye önemli bir zarara yol açmadığı küçük ölçekli balıkçılara zarar verebileceğini söyledi.

Komisyon, geçtiğimiz yılın Nisan ayında akıntı ağlarının küçük ölçekli kullanımına ilişkin AB kurallarının gözden geçirilmesi için bir yol haritası ve iki araştırma hazırlamıştı.

Komisyon, yasağın 1 Ocak 2015'te yürürlüğe girmesini planlıyor. Yasağın öncelikle Avrupa Parlamentosu ve AB hükümetlerinin de onayını alması gerekiyor.

balıkçılık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!