Avrupa istiyorsa Türkiye'den satın alabilir

Avrupa istiyorsa Türkiye'den satın alabilir
Avrupa istiyorsa Türkiye'den satın alabilir
Bu içerik 7716 kez okundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'nın Rusya'ya yönelik yaptırımlarına ve izlediği politikaya değinerek, "Batı öyle sanıyor ki kendileri imparatorluk, diğerleri de kendilerinin tebaası. Ekonomimizde yaşananlar Kırım'ın bedeli değil, devlet olarak yükselmemizin bedeli" dedi.

Putin, yıllık değerlendirme toplantısında yerli ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rusya'da son günlerde para birimi rublenin aşırı değer kaybına değinen Putin, "Dünya ekonomisindeki artış korunacak, ancak yükseliş temposu düşecek. Bizim ekonomimiz de bugünkü durumdan çıkacak. Bu yaklaşık iki yıl alabilir" dedi. Batı'nın yaptırım politikalarını eleştiren Putin, Rus ekonomisinde yaşananların Kırım'ın bedeli olmadığını, Rusya'nın devlet olarak yükselmesinin bedeli olduğunu söyledi.

Putin, "Batı öyle sanıyor ki kendileri imparatorluk, diğerleri de kendilerinin tebaası" ifadelerini kullandı.

 

- Türkiye ile işbirliği -

Toplantıda Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü ve buna bağlı olarak da enerji ihtiyacının arttığını kaydeden Putin, "Türk ortaklarımız Mavi Akım'dan gaz akışının artırılmasını talep etti. Biz onları reddedemezdik" değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, AB'nin, Rusya'ya yönelik yaptırımlarına Türkiye'nin de katılmasını istemesi konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye ile bölgesel konularda çok sayıda ortak çıkarımız var. Bu nedenle Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmekte kararlıyız ve geliştireceğiz. Türkiye'de bulunduğum zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, 'bazı konuları basın önünde konuşmayalım, yarın AB'den buraya gelirler' dedim. Erdoğan bana hiçbir çekincelerinin olmadığını söyledi. Erdoğan çok sağlam bir adam. Bizim bir şey saklamaya niyetimiz yok"

Putin, Güney Akım projesinin iptalinin ardından gündeme gelen ve Rusya'dan ikinci bir boru hattıyla gelecek Rus gazının Türkiye'nin Yunanistan sınırında gaz dağıtım tesisinin kurulmasını öngören projeye de değindi.

"Türkiye'nin Yunanistan sınırında gaz dağıtım tesisinin kurulması bize değil Avrupa Birliğine bağlı" diyen Putin, "Eğer Avrupa, güvenli, stabil bir gaz akışı istiyorsa oradan alabilir. Şunun bilinmesini isterim, Rusya'dan daha ucuz ve güvenli gaz tedarikçisi yok" ifadelerini kullandı.

Rusya Türkiye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!