Faiz Farkı Oranı USD/CAD Paritesini Yukarı Taşımakta Başarısız Oldu

Temmuz ayında Kanada ve ABD iş gücü piyasasındaki ayrışma, iki ülke arasında servet farkını ön plana çıkarıyor. ABD ekonomisine dair son görünüm daha bir ılımlı bir hal izlerken Kanada’da beklentiler, önemli aşağı yönlü risklere maruz kalıyor.

Faiz Farkı Oranı USD/CAD Paritesini Yukarı Taşımakta Başarısız Oldu
Faiz Farkı Oranı USD/CAD Paritesini Yukarı Taşımakta Başarısız Oldu
Bu içerik 2031 kez okundu.

Kanada Doları dördüncü işgününde de en yüksek seviyesinde bulunurken, ekonomik performanstaki son ayrışma göz önüne alındığında tuhaf bir durum ortaya çıkmaktadır. Faiz oranlarının göreceli olarak sabit kalması ise Kanada Dolarının kendi değerini korumayı başarmasının bir sonucudur. Bunun yanında Kanada’da istihdam verilerindeki zayıflık trend değişikliği sağlayabilecek itici güç durumundadır.

 

Temmuz ayı sürecinde Kanada ve ABD iş gücü piyasasındaki ayrışma, iki ülke arasındaki servet farkını ön plana çıkarmıştır. ABD ekonomisine dair son görünüm daha bir ılımlı  olurken Kanada’da beklentiler, önemli aşağı yönlü risklere maruz kalmaktadır. Sonuç olarak FED’in yıl sonunda faiz artırımı olasılığı güçlenirken, Kanada Merkez Bankası’nın ise bir kez

 

daha faiz indirimine gitme şansı artmaktadır. Bu durum ABD Dolarının lehine oluşacak bir faiz farkı ortamını desteklemektedir.

Kanada’da yayınlanan istihdam raporu, Mayıs ayında 13,8 bin kişilik artışı işaret etmesinden sonra  Haziran ayında -0,7 bin kişi ile dip seviyesini görmüş, daha sonra Temmuz ayında -31,2 bin kişilik ek bir düşüş daha olmuştur. ABD’de istihdam ise Temmuz Ayında 255 bin kişilik artış yaşamış, mevcut ivme korunmuştur. ABD’de Mayıs ayında hayal kırıklığı yaratan 24 bin kişilik artışın ardından Haziran ayında 292 bin kişilik bir artış gerçekleşmişti. Esas olarak istihdam eğilimleri göstermektedir ki 2015 ve 2016 yıllarında ABD avantajlı durumdadır. ABD’de bordrolarda üç aylık ortalamaya göre ücretlerde artış Mayıs ayı hariç her ay içerisinde %0,11’den %0,17’ye yükselmiş, Mayıs ayında ise %0,08 oranına düşüş olmuştur. Kanada’da aynı ölçümlere bakıldığında, Ocak ayında %-0,03 oranında düşüş gerçekleşmiş, Şubat-Haziran ayları arasında %0,02 ile %0,10 arasında artışların ardından son olarak Temmuz ayında bir kez daha %-0,032’lük gerileme oluşmuştur.

 

Kanada ve ABD’de farklı eğilimlerde olan istihdamdaki artış, bu yıl içerisinde Kanada ekonomisinin ABD ekonomisine göre daha zayıf bir seyir izleyeceği beklentisini oluşturmaktadır. Bu  durumun, sene içerisinde McMurray bölgesinde gerçekleşen orman yangını ve sonrasında bazı bölgelerde tahliyeler yapılmasına bağlı üretim düşüşleri nedeniyle olduğu söylenebilir. Kanada yılın ikinci yarısına ise üçüncü çeyrek GSYİH büyüme rakamını %4 gibi etkileyici bir seviyeye çıkararak başlayacaktır. Fakat bu yükseliş ikinci çeyrekte %1,5’lik düşüşün ardından gelecektir.

 

İki farklı ülkenin faiz oranlarının birbirinden çıkartılarak oluşturulan faiz oranı farklarına baktığımızda, Kanada hükümet bonoları ve ABD devlet tahvilleri arasında 10 yıllık tahvil faizleri, Temmuz ayı istihdam raporu sonrasında ABD Doları lehine değişim göstermektedir. İki ülkenin 10 yılık faiz farkı geçtiğimiz hafta  -55 baz puandan -45 baz puana yükselmiştir.

 

Daha büyük bir negatif faiz farkı oluşumu,  Kanada Doları satın almanın ABD Doları almaktan daha pahalı olduğu  anlamına gelmektedir. Bu durum ABD Dolarının zaman içerisinde daha cazip olmaya başlayacağını göstermektedir. Tabi ki yatırımcılar ekonomik verileri izleyerek, mevcut trend eğilimini devam edip etmeyeceklerini  değerlendirmeye devam edeceklerdir.

 

 

 

 

Kanada Doları nispeten dar bir fiyat aralığında işlem görmeye devam edecektir. Şu ana kadar görünürde  temel verilerin pek ele alındığı söylenemez. Fiyat hareketleri nispeten baskı altında daha önce destek olarak takip ettiğimiz, şimdi direnç olarak işleyen 1,3085 seviyesi aşağısında gerçekleşmektedir. Yukarı veya aşağı yönlü bir ivme oluşana kadar, fiyatın bu seviyelere tutunması muhtemel gözükmektedir. RSI (Göreceli Güç Endeksi) indikatörünün 47 seviyesinde olması ise normal seviyelerde konsolidasyon süreci içerisinde bulunulduğunu yansıtmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı