Lyuba: 42 bin yıllık mamut yavrusu

"Buzul çağı devleri: Mamutlar" adlı serginin basına tanıtımı başkent Londra'daki Doğal Tarih Müzesi'nde yapıldı. ‘Lyuba’, İngiltere'nin başkenti Londra'da sergileniyor.

Lyuba: 42 bin yıllık mamut yavrusu
Lyuba: 42 bin yıllık mamut yavrusu
Bu içerik 2797 kez okundu.

"Buzul çağı devleri: Mamutlar" adlı serginin basına tanıtımı başkent Londra'daki Doğal Tarih Müzesi'nde yapıldı. Soyları tükenen mamutlara ilişkin bilgilerin yer aldığı sergide, 42 bin yıl önce sadece bir aylıkken öldüğü düşünülen dişi bir mamut yavrusu dikkati çekiyor. 

2007 yılında Rusya'nın Sibirya bölgesinde yaşayan ren geyiği çobanı Yuri Khudi tarafından bulunan mamut, 85 santimetre boyunda ve 50 kilogram ağırlında. "Lyuba" ismi ise, yavru mamutu bulan çobanın eşinin adı ve Rusça'da "sevgi" anlamına geliyor. 

Lyuba'nın bulunmasından sonra yapılan incelemelerde karnında halen anne sütü kalıntılarının tespit edildiğini belirten araştırmacılar, yavru mamutun bütün halde bulunan cansız bedeninin günümüze kadar mükemmel bir şekilde korunarak gelmesini ise hava ve toprak koşullarına bağlıyor. Araştırmacılar, mamutun annesinin peşinde ilerlerken, eriyen buzul sularını geçmeye çalışırken öldüğünü, hortumunda toprak parçaları bulunması sebebiyle yavrunun boğulduğunu tahmin ediyor. Lyuba'nın kuyruğunun ise başka canlılar tarafından yendiği düşünülüyor. 

Doğal Tarih Müzesi mamut araştırmacısı Profesör Adrian Lister, sergiye ilişkin yaptığı açıklamada, 40 bin yıldan eski bir hayvanı görmenin hayatta birkez yakalanacak bir fırsat olduğunu söyledi. Lister, buzul çağı hayvanlarının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olması için Lyuba'nın büyük önem taşıdığını belirtti.
İklim değişikliği, avcılar ve doğada yaşanan değişikler mamutların neslinin tükenmesine neden olan etkenler arasında sayılıyor.

Lyuba ile mamutlara ait fildişi, fosil, kemikler ve gerçek boyutlarda yapılmış mamutlardan oluşan sergi, 23 Mayıs-7 Eylül tarihleri arasında Doğal Tarih Müzesi'nde ziyaretçilere açık olacak. 

İngiltere sergi Lyuba mamut yavrusu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KORONA'da 27 OCAK 2021 ÇARŞAMBA VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
KORONA'da 27 OCAK 2021 ÇARŞAMBA VERİLERİ, BATI TRAKYA'DA VAKA SAYISI!!!
BATI TRAKYA BEYAZA BOYANDI.
BATI TRAKYA BEYAZA BOYANDI.