6. Gelecekle İletişim Çalıştay’ı Makedonya ve Kosova’da Yapıldı

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından organize edilen, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Türk İşbirliği......

6. Gelecekle İletişim Çalıştay’ı Makedonya ve Kosova’da Yapıldı
6. Gelecekle İletişim Çalıştay’ı Makedonya ve Kosova’da Yapıldı
Bu içerik 1397 kez okundu.

B.T.A.Y.T.D.Basın açıklaması:

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından organize edilen, Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından desteklenen “6’ncı Gelecekle İletişim Çalıştayı” 15-17 Mayıs 2014 tarihleri arasında Makedonya ve Kosova’da yapıldı. 

Çalıştay kapsamında; “İfade Özgürlüğünün Sınırları ve Medya’da İfade Özgürlüğü” başlıklı oturum Makedonya’nın Üsküp, “Engellilerin İletişim Hizmetlerinden Faydalanmasının Kolaylaştırılması” başlıklı oturum Kosova’nın Prizren şehrinde yapıldı. Ayrıca; “Doğru Haberin Önemi” başlıklı uygulama Resneli Niyazi Paşa’nın Sarayı’nın ziyareti sırasında, “Balkanlarda Bölge Barışına Basının Katkısı Nasıl Olabilir?” başlıklı beyin fırtınası Ohri’de gerçekleştirildi. 

 

Çalıştaya, Batı Trakya Türk Azınlığı adına Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği (BTAYTD) Genel Sekreteri Gazeteci Dilek Osman katıldı. Çalıştayın Kosova ayağında, “Engellilerin İletişim Hizmetlerinden Faydalanmasının Kolaylaştırılması” başlıklı oturumda konuşan BTAYTD Genel Sekreteri Dilek Osman, genel olarak Yunanistan’daki engellilerin durumunu ve özel olarak da Batı Trakya Türk Azınlığı mensubu olan engelli ve özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin durumunu anlattı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün okuduğu Manastır Askeri İdadisi, Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin doğduğu ve TİKA tarafından restore edilen evin bulunduğu Kocacık, Harabati Tekkesi’nin bulunduğu Kalkandelen, NATO Barış Gücü kapsamında Prizren’de konuşlu Türk Birliği, Sultan Murad’ın mezarının bulunduğu Priştine kentinin ziyaret edilen tarihi mekânlar arasında yer aldığı çalıştaya Türkiye’deki İletişim Fakültelerinin radyo ve televizyon bölümlerinde öğrenim gören Türk Cumhuriyetleri ile Türk ve Akraba Topluluklarından 25 öğrencinin yanı sıra bu ülkelerde iletişim alanında çalışan yayıncılar ve çeşitli kurumlardan uzmanlar katıldı.

 

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun ev sahipliğinde düzenlenen olan çalıştaya, Üst Kurul Başkanvekili Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu ile Üst Kurul Üyeleri Nurullah Öztürk, Taha Yücel, Doç. Dr. Ahmet Yıldırım. Doç. Dr. Hamit Ersoy, Süleyman Demirkan, Ali Öztunç,  Esat Çıplak, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya ile çalıştayın Üsküp’teki açılış bölümünde Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir ile Makedonya Yayın Kurulu Başkanı Dr. Zoran Trajcevski, Prizren’deki kapanış bölümüne ise Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, Çevre ve Alan Bakanı Mahir Yağcılar ve Kosova Düzenleyici Kurul temsilcileri yer aldı. 

 

B.T.A.Y.T.D. Yönetim Kurulu

BAYTD
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan'da dün yine  yeni vakalar 300’ü geçti
Yunanistan'da dün yine yeni vakalar 300’ü geçti
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı
MSB: Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasındaki teknik toplantı tamamlandı