Oruç Tutacaklara Sahur Uyarısı

Oruç Tutacaklara Sahur Uyarısı
Oruç Tutacaklara Sahur Uyarısı
Bu içerik 3721 kez okundu.

Sağlıklı bir Ramazan ayı geçirebilmek için uzmanlar oruç tutacaklara beslenme tavsiyeleri verdi. Uzmanlar, oruç tutacakların sağlıklı bir şekilde günü tamamlaya bilmeleri için mutlaka sahur yapmaları gerektiğini söyledi.

İslam alemi için en hayırlı ve önemli ay kabul edilen Ramazan ayının ilk günü, bu yıl 18 Haziran Perşembe gününe denk geliyor. İlk iftarın yapılacağı 18 Haziran’da oruç tutacak olanlar 17 Haziran Çarşamba gününü 18 Haziran’a bağlayan gece ilk sahurunu gerçekleştirecek. Uzmanlar, sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek isteyenlerin mutlaka sahura kalkması gerektiğini belirterek, sağlıklı beslenme konusunda bilgi verdi.

Oruç tutarken sağlığınıza da dikkat edin

Ramazan ayı boyunca oruç tutacakların sağlıklı olabilmesi için mutlaka sahur yapmaları gerektiğinin altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Esra Demirci Çalışkan, vatandaşların oruçlarını açarken iftar vakitlerinde beslenme şekillerine dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Beslenme programlarında genelde az ama sık sık beslenme şeklinin önerildiğini hatırlatan çalışkan, Ramazan ayında bunun mümkün olmadığını belirterek oruç tutanları şu tavsiyelerde bulundu:

Sahura mutlaka kalkın

“Ramazan’da oruç tutan bireylerin, kesinlikle sahura kalkmalarını tavsiye ediyoruz. Sahurda, kahvaltı gibi hafif şeylerle öğünlerini tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Kahvaltıda mutlaka haşlanmış şekilde bir yumurta olmasını, peynir gibi süt grubu süt veya ayran şeklinde bu besinlerin mutlaka bulunmasını tavsiye ediyoruz."


İftarınızı ikiye bölün

“İftarı da mümkün olduğunca enerjiyi dağıtarak, dengeli şekilde tüketmek adına iftarı ikiye bölmelerini tavsiye ediyoruz. Yani ilk aşamada hafif bir çorba, sıcak veya soğuk çorbalar şeklinde. Ya da onun yerine bir dilim ekmek yanında salata, peynir şeklinde. Mümkünse hurma ya da kayısı gibi meyvelerle oruç açılmasını daha uygun buluyoruz. Ek olarak ve iftarın ikinci aşaması olarak düşündüğümüzde, ana yemek olarak et yemekleri, sebze yemekleri ya da etli sebzeli yemekler şeklinde kızartma olmaksızın yemeklerimizi haşlama veya fırında gibi pişirme şekillerini kullanarak, daha sağlıklı şekilde tüketmelerine yönelmelerini tavsiye ediyoruz."

Sıvı kaybına dikkat

"Mutlaka dehidratasyonlu yani sıvı kaybını önlemek amaçlı iftarla sahur arasında geçen sürede en az iki litre su tüketimini tamamlamalarını tavsiye ediyoruz. Ramazan süresince asitli içeceklerin tüketimini kesinlikle önermiyoruz. Alternatif olarak ayran gibi maden suyu gibi mineral kaybını da önlemeye yönelik içecekleri programlarında yer vermelerini öneriyoruz."

İHA

ramazan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünyanın en zengin insanı, Amazon'un patronu Bezos'un serveti rekor kırdı: 172 milyar dolar
Dünyanın en zengin insanı, Amazon'un patronu Bezos'un serveti rekor kırdı: 172 milyar dolar
Vladimir Putin: İşsizlikten devlet başkanlığına Rusya Devlet Başkanı'nın siyasi yolculuğu
Vladimir Putin: İşsizlikten devlet başkanlığına Rusya Devlet Başkanı'nın siyasi yolculuğu