Türk Baklavası Perakende Devinde Raflara Giriyor

Türk Baklavası Perakende Devinde Raflara Giriyor
Türk Baklavası Perakende Devinde Raflara Giriyor
Bu içerik 3335 kez okundu.

Faruk Güllüoğlu baklavaları, Walmart’a girmeye hazırlanıyor. Baklava yapımı için gereken sade yağı Şanlıurfalı köylülerden alacaklarını belirten Faruk Güllü, 15 aileyle anlaştıklarını söyledi.

Dünyanın en büyük perakende mağaza zinciri ABD’li Walmart’ın Meksika ayağı ile görüşmelere başladıklarını belirten Faruk Güllüoğlu Baklavaları’nın sahibi Faruk Güllü, Walmart’ın ilk etapta lokum, helva ve milon ürünlerini beğendiğini ve baklava için de görüştüklerini söyledi. Anlaşma sağlandığında baklavanın Meksika Walmart üzerinden tüm Amerika’ya açılacağını belirten Güllü, talebi karşılayabilmek için baklavanın hammaddesi olan sade yağ, fıstık ve buğday üretiminin artırılmasına yönelik girişimlere başladıklarını söyledi.

15 aileyle yağ anlaşması

Türkiye’de 62, yurtdışında 4 mağazaları bulunduğunu belirten Güllü, bu yıl Şanlıurfa’daki 15 büyük aileden yıllık 200 ton sade yağ alacaklarını söyledi. Şanlıurfa’da gerçekleştirdikleri sade yağ alımıyla 4 bin insana gelir kapısı olduklarını belirten Güllü, bölgede kayıtlı yaklaşık 600 ton nitelikli sade yağ üretildiğini ve yurtdışı talebi de göz önüne alarak köylülerle üretim artırımı için temasa geçtiklerini söyledi. Baklava için hayati önemdeki sade yağın üçte birini tek başlarına aldıklarını belirten Güllü “Coğrafi işaret alınırsa, Belçika yağı gibi bir dünya markasına dönüşebilir” dedi.


2015’TE 1.3 MİLYON KİLO BAKLAVA ÜRETECEK

Bu yıl sonunda 75 mağazaya ulaşmayı planladıklarını kaydeden Faruk Güllü, 2015 hedefleri hakkında şu bilgileri verdi: “2014 yılını yüzde 36 büyüme ve 100 milyon TL ciro ile kapattık. Bu yıl ciro hedefimiz ise 140 milyon TL. 2015’te miktar bazında toplam olarak 1 milyon 350 bin kg baklava üreteceğiz. Bu yüzde 35 büyümeyi ifade ediyor.”

baklava
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
Κάτω τα χέρια από τον Τζεμαλή Μηλιαζήμ!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!
ÜÇ BAŞKAN NANE'yi YEDİLER, BİZE DE YEDİRMEK İSTİYORLAR!!!