Yüz Maskesi Takınca Gözlüğün Buğulanması Nasıl Önlenir?

Yüz Maskesi Takınca Gözlüğün Buğulanması Nasıl Önlenir?

Güncel - 2020-05-14 13:51:22 Bu içerik 2844 kez okundu.

Yüz maskesi takan gözlüklü kişiler için gözlüğün buğulanması gerçekten büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bu yazımızda maske takan kişiler için gözlük buğulanması nasıl önlenir detaylıca anlattık.

Maske Takınca Gözlük Neden Buğulanıyor?
Aslına baktığımızda bu durum sıcak havanın taşıdığı nemin, kendinden daha soğuk bir ortam ile buluştuğunda temas ettiği yüzeye bırakmasından kaynaklanmaktadır. Pek çok yüz maskesi burnunuzun şeklini alması için bir kılavuz tel barındırıyor. Öncelikle bu telin burnunuzun şeklini aldığından emin olun. Eğer hala sorun devam ediyorsa aşağıda ki yöntemleri deneyebilirsiniz.

maske takarken gözlük buğulanması nasıl önlenir
Maske Takınca Gözlük Buğulanması Nasıl Önlenir?
Maske taktığınızda gözlüklerinizin buğulanmasını önlemek için aslında çok basit bir yöntemler bulunuyor. Bu yöntemler sadece maske taktığınızda değil, soğuk kış günlerinde yaşadığınız buğulanmaya da yardımcı oluyor.

1- Gözlük Camlarınızı Sabunlu Su İle Yıkayın
Gözlük camlarınızı sabunlu su ile yıkadığınız takdirde buğulanmaya karşı dirençli olduğunu gösteren akademik çalışmalar mevcut.

2011 yılında Annals of the Royal College of Surgeons tarafından yapılan bir araştırmaya göre, gözlüğünüzü sabunlu su veya bulaşık deterjanı ile yıkamak, camlarda ki yüzey gerilimini azalttığından dolayı gözlük buğulanması sorununu ortadan kaldırıyor.


2- Maskenizin İçine Kağıt Mendil Koyun
Maskenizin içine kağıt mendil koyduğunuz takdirde, nefesinizde ki nemin bir kısmı mendil tarafından emilecektir. Bunun için temiz bir kağıt mendili ortadan ikiye katlayarak burun köprünüzü içine alacak şekilde maske ve burnunuzun arasına yerleştirin. Gözlük buğulanması sorununu ortadan kaldırmak için yardımcı olacaktır.

3- Gözlüğünüzü Burnunuzdan Biraz Aşağı Kaydırın
Gözlük buğulanması sorununu önlemek için kullanabileceğiniz en amatör yöntem bu olsa gerek. Gözlüğünüzü biraz aşağı kaydırarak camların nefesiniz ile buluşmasını önleyebilirsiniz. Bu yöntem buğulanmayı azaltsa da bazı kişiler için konforsuzluk yaratabilir. Bundan dolayı bu metodu uygulayıp uygulamamak size kalmış.
4- Buğulanma Önleyici Spreyler Kullanın
Gözlükler için özel olarak üretilen buğulanma önleyici solüsyonlar bu sorun için en kesin çözüm. Diğer yöntemler sizi tatmin etmiyorsa bu seçenek sorunu kökten kaldıracaktır. Genellikle bu spreyleri günde bir kez gözlüğün iç tarafına sıkmanız yeterli olacaktır. Yine de seçtiğiniz ürünün kullanım talimatlarına göz atmanızı öneririz.

Gözlük Buğulanması Konusunda Sık Sorulanlar
Gözlük buğulanması sorununu ortadan kaldırmak için diş macunu işe yarıyor mu?
Evet, ancak kesinlikle önermiyoruz. Diş macunları içerdiği aşındırıcı bileşenlerden dolayı gözlük camlarınızı çizerek zarar verebilir.

Alkol bazlı tek kullanımlık gözlük mendilleri buğulanma konusunda yardımcı olabilir mi?
Evet, alkol bazlı tek kullanımlık gözlük mendilleri tıpkı gözlüğünüzü köpüklü su ile yıkamak gibi cam yüzeyini temizler ve nemli havanın tutunmasını engeller.

Lens kullanan kişiler böyle bir sorun yaşıyor mu?
Lens kullanan kişiler buğulanma ile ilgili bir problem yaşamıyorlar. Lens kullanımı için öncelikle doktorunuza danışınız.

Aşınmış veya eskimiş gözlük camlarında daha fazla buğulanma olduğu doğru mu?
Büyük ihtimalle doğru, aşınmış camlar prüssüzlüğünü yitirdiği için buğulanmayı azda olsa arttırabilir.

DİĞER HABERLER