Dünya
Giriş Tarihi : 08-11-2020 06:21   Güncelleme : 08-11-2020 06:21

ABD'de başkan seçilen BİDEN'in, Yemin Törenine kadar süreç nasıl işleyecek?

ABD'de başkan seçilen BİDEN'in, Yemin Törenine kadar süreç nasıl işleyecek?

Başkanlık seçimini kazandığının açıklanmasının ardından bir aydan uzun sürecek bir süreç de başlamış oldu.

İtirazların yargıya taşınmasıyla süre daha fazla uzayabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, rekor sayıda oyla başkan seçilen Demokrat aday Joe Biden'ın Beyaz Saray yolculuğu daha yeni başlıyor.

3 Kasım seçimlerinde halkın verdiği oylarla Eyalet bazında Seçiciler Kurulu üyeleri belirlenmiş oluyor.

Amerikan yasalarına göre, en geç 8 Aralık tarihine kadar eyalet bazındaki itirazların sonuçlandırılması gerekiyor. Bununla birlikte Seçiciler Kurulu delegeleri belirlenmiş olacak.

Seçiciler kurulunun 538 üyesi ise başkan seçimlerini 14 Aralık tarihinde yapacak.
Seçici Kurul üyeleri, çok istisnai durumlar haricinde kendi eyaletlerinden çıkan sonuç doğrultusulda başkan için oy kullanacak.

Seçici Kurul üyelerinin yazılı olarak kullandığı oylar, Washington'a ve Senato Başkanına gönderilecek. Bunun için de son tarih 23 Aralık.

Seçici Kurulun verdiği oylar 6 Ocak 2021'de Senato ve Temsilciler Meclisi'nin ortak oturumunda sayılacak.

Bu noktada da Kongre üyelerinin "Seçici Kurul oylarına" itiraz hakkı bulunuyor. İtiraz konusu oylar kongrece oylanarak iptal edilebilecek. Olası iptallerin ardından, Seçici Kurul delegelerinden 270'ten fazla oy alan aday, ABD Kongresi tarafından 46. ABD Başkanı olarak tesçil edilecek.

Tüm bu aşamaların ardından Joe Biden'ın 20 Ocak'ta yemin ederek, göreve başlaması bekleniyor.

Öte yandan, Trump cephesinden açılan davalar ise ABD seçimlerinde nihai olarak en yüksek yasal yetki sahibi Yüksek Mahkeme'ye kadar gidebilir. Mahkemenin yeniden sayımlara da müdahale yetkisi var.

Mahkeme sürecinin Trump'ın görev süresinin biteceği 20 Ocak 2021'e kadar bitmemesi halinde ABD Anayasasına göre Başkanlığa Temsilciler Meclisi başkanı Nancy Pelosi vekalet edebilir. Ancak bunun çok uzak bir olaslık olduğu ifade ediliyor.