Norveç'ten elektrikli otomobil rekoru

Norveç'ten elektrikli otomobil rekoru
Norveç'ten elektrikli otomobil rekoru LM
Bu içerik 1207 kez okundu.

İskandinav ülkesi Norveç, elektrikli araçların satışı dizel ya da benzinle çalışan fosil yakıtlı araçların satışını geçen ilk ülke oldu.

5.3 milyon nüfuslu ülkede 2020 yılı içerisinde toplamda 142 bine yakın araç satışı gerçekleşirken, bunların yüzde 54.3'ünü elektrikli araçlar oluşturdu.

Norveç Yol Federasyonu'nun (OFV) verilerine göre ülkede geçen yıl toplamda 76 bin 789 adet elektrikli araç satıldı. Bu rakam 2019'da yüzde 42,4, 10 yıl önce ise yüzde 1 seviyesindeydi.

Petrol zengini ülkede elekrikli otomobillerin aksine dizel araçların satışı ise yüzde 8.6'ya geriledi. Bu oran 10 sene önce tüm araç satışlarının yüzde 75.7'sini oluşturuyordu.

Norveç'te 2020'de Alman otomobil devi Audi en çok tercih edilen elektrikli araç olurken, ABD'li Tesla'nın en ucuz otomobili olan Model 3 tipi aracı ise ikinc sıraya geriledi.

Norveç'te hedef 2025'te 100'de yüz elektrikli ve hidrojenli araçlara geçmek

Norveçli piyasa uzmanları yeni modellerin piyasaya çıkmasıyla birlikte 2021 yılında elektrikli araç satışlarının daha da artarak yüzde 65 oranını aşmasını bekledikleri ifade ediyor.

Oslo hükümeti 2025 yılı hedefi olarak ülkedeki tüm dizel, benzinli ve hibrit araçların satışını tamamen kaldırarak sadece elektrikli ve hidrojenle çalışan araçların trafikte yer almasını istiyor.

elektrikli araç
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BUGÜN İTİBARİYLE YUNANİSTAN, TÜRKLERE KAPILARINI AÇTI
BUGÜN İTİBARİYLE YUNANİSTAN, TÜRKLERE KAPILARINI AÇTI
Evia -Eğriboz Adası yanıyor!
Evia -Eğriboz Adası yanıyor!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi