En çok et tüketilen ülkesinde gençlerin çoğu kendini ‘fleksitaryen’ olarak tanımlıyor

En çok et tüketilen ülkesinde gençlerin çoğu kendini ‘fleksitaryen’ olarak tanımlıyor
En çok et tüketilen ülkesinde gençlerin çoğu kendini ‘fleksitaryen’ olarak tanımlıyor LM
Bu içerik 1173 kez okundu.

Dünya’da kişi başına en çok et tüketen ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri’nde gençlerin yarısı kendini “fleksitaryen” olarak tanımlıyor.

Yarı vejetaryen şeklinde de adlandırılan “fleksitaryenlik”, sebze ağırlıklı olan ancak zaman zaman etin de tüketildiği beslenme tarzına deniyor. Hayvancılığın etik sorunları ve çevresel etkileri hakkındaki tartışılmalar sürerken, fleksitaryen beslenme ABD’de de popülerlik kazanıyor.

One Poll araştırma şirketi tarafından yürütülen 2 bin kişinin katıldığı bir ankette, Amerikalıların yüzde 47’si kendini fleksitaryen olarak tanımladığını söyledi. 24-39 yaş arasındakilerde ise bu oran yüzde 54 olarak kaydedildi.

Diğer yandan Amerikalıların yüzde 36’sı bu beslenme tarzı hakkında bilgi sahibi olmadığını açıkladı.

‘Sebzeler besin ihtiyacını karşılıyor’

Araştırmaya katılanlardan çoğunluğu (yüzde 58), sebze ağırlıklı beslenmenin vücudun ihtiyacını karşılamada yeterli olduğu görüşünde.

Bu fikir özellikle gençlerde daha yaygın. 24-39 yaşlarındaki her 3 gençten 2’si (yüzde 63) sebzelerin yeterli olduğunu düşünürken, 56 yaş üzerindekilerde bu oran yüzde 30.

ABD, kişi başına en fazla et tüketiminin olduğu ülkelerin arasında yer alıyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre 2017’de ABD’de kişi başına ortalama 124 kilogram et tüketildi. Türkiye’de ise et tüketimi 2017’de kişi başına 32 kilogram olarak kaydedilmişti.

kaynak:amerikaliturk.com

yemek kültürü
japon escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Η μοναξιά ενός μειονοτικού αγωνιστή
Η μοναξιά ενός μειονοτικού αγωνιστή
23χρονη έλαβε κατά λάθος έξι δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech
23χρονη έλαβε κατά λάθος έξι δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech