DSÖ, AstraZeneca aşısının yetişkinlerde kullanılmasını tavsiye etti

DSÖ, AstraZeneca aşısının yetişkinlerde kullanılmasını tavsiye etti
DSÖ, AstraZeneca aşısının yetişkinlerde kullanılmasını tavsiye etti LM
Bu içerik 951 kez okundu.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) önerilerde bulunan bağımsız uzmanlar grubu, Oxford-AstraZeneca'nın ürettiği aşının, Covid-19 virüsünün mutasyonunun görüldüğü ülkelerde de kullanımını tavsiye etti. Söz konusu heyet, aşının 65 yaş üstü kişiler de dahil olmak üzere, yetişkinlerde kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Bağımsız uzmanlar, son günlerde, başta Güney Afrika olmak üzere bazı ülkelerde görülen virüsün mutasyonuna karşı ve çok yaşlılarda bu aşının etkili olamayacağı yolunda itirazları geçerli bulmadı.

Bağımsız uzmanlar grubunun tavsiyesi bütün dünyada kamu sağlığı için ciddi bir şekilde dikkate alınırken, Dünya Sağlık Örgütü’nden tam olarak yeşil ışık yakıldığı anlamına da gelmiyor.

Bu aşının acil olarak kullanımına yönelik resmi onayın DSÖ’nün farklı gruplarının yapacağı toplantıların adından cuma veya pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

Bununla birlikte bağımsız uzmanlar grubunun tavsiyesi, daha önce aynı yönde bir karar alan Avrupa Birliği İlaç Ajansı ve İngiltere İlaç Düzenleme Kurumu’nun verdiği onayı desteklemesi açısında önem taşıyor.

DSÖ’nün baş bilim insanı Soumya Swaminathan yaptığı açıklamada, bağımsız uzmanlar grubunun tavsiyesinin önemli bir dönem noktası teşkil ettiğini söyledi.

Acil onay verilirse aşılar COVAX için üretilecek

Oxford-AstraZeneca'nın Covid-19 aşısının acil kullanımına ilişkin DSÖ tarafından onay verilmesi durumunda, bu aşılar Hindistan ve Güney Kore'deki iki tesiste Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) için üretilecek.

Küresel Aşı ve Aşılama Birliği (GAVI), COVAX kapsamında 2021'in ilk 6 ayında yoksul ülkeler için en az 337 milyon doz Covid-19 aşısı tahsis edildiğini ve şubat sonundan itibaren ülkelere dağıtılmasının planlandığını bildirmişti.

DSÖ, 1 Ocak 2021'de Pfizer-BioNTech firmasının ürettiği Covid-19 aşısının acil kullanımına onay vermişti.

aşı koronavirüs
japon escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Η μοναξιά ενός μειονοτικού αγωνιστή
Η μοναξιά ενός μειονοτικού αγωνιστή
23χρονη έλαβε κατά λάθος έξι δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech
23χρονη έλαβε κατά λάθος έξι δόσεις του εμβολίου της Pfizer-BioNTech