Mitarakis: Ege Denizi'nde sığınmacıların geri itilme iddiaları yalan

Mitarakis: Ege Denizi'nde sığınmacıların geri itilme iddiaları yalan
Mitarakis: Ege Denizi'nde sığınmacıların geri itilme iddiaları yalan LM
Bu içerik 1307 kez okundu.

Yunanistan, Alman bir sivil toplum örgütünün deniz yoluyla ülkeye iltica etmek isteyen sığınmacıların yasa dışı bir şekilde Türkiye'ye geri gönderilmesi suçlamalarının asılsız olduuğunu belirterek, bunun Türkiye tarafından uydurulmuş bir karalama kampanyası olduğunu iddia etti.

Birleşmiş Milletler (BM) geçtiğimiz haziran ayında Atina hükümetini uyararak Yunanistan’a iltica etmek isteyen mültecilerin "geri itildiğine" dair raporlarda ciddi artış olduğunu açıklamıştı.

Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, To Vima gazetesine verdiği bir röportajda, "Sığınmacıların Ege Denizi'nde zorla geri itildiğine dair iddialar, Türkiye'nin sivil toplum örgütlerini (STK) ve kaçakçılık şebekelerini kullanarak uydurduğu yeni bir strateji." diye konuştu.

Avrupa Birliği Sınır Koruma Ajansı Frontex ve Yunan sahil güvenliği tarafından yürütülen soruşturmaların söz konusu iddiaları teyit etmediğini öne süren Mitarakis, sınır güvenliği eylemlerinin "uluslararası hukuk ve Avrupa değerleri çerçevesinde" yapıldığını iddia etti.

Yunan Bakan Mitarakis ocak ayında yaptığı bir konuşmasında 2020'de etkili bir politika izleyerek ülke olarak mülteci akışını yüzde 80 azalttıklarını açıklamış ve kendisini tebrik etmişti.Alman STK Mare Liberium geçtiğimiz cuma günü açıkladığı raporunda Frontex'in de dahil olduğu Ege Denizi'ndeki göçmenlerin zorla geri itlmeleri vakalarında "bugüne kadar görülmemiş" bir artış olduğunu açıklamıştı. Rapora göre 2020 yılında mart ve aralık ayları arasında 9000'i aşkın sığınmacı uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Türkiye'ye geri gönderildi.

 

321 geri itme vakası belgelendi

Mare Liberium'dan yapılan açıklamada, "Belgelenen 321 vakada Yunanistan'a sığınmak isteyen 9000'den fazla mülteci zorbalıkla Türkiye'ye püskürtüldü ve sığınma haklarından mahrum bırakıldı. Söz konusu olaylar tanıkların ifadeleriyle de yeniden yapılandırıldı." denildi.

 

Yunanistan merkezli Legal Center Lesvos adlı başka bir STK ise yayımladığı bir araştırmada, şubat ayından bu yana Yunan sahil güvenliği tarafından zorla Türkiye'ye itilen sığınmacıların ifadelerine dayanarak "17 toplu sınır dışı etme" vakasını belgelemişti.

Yunanistan'da muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi STK'lar üzerinde kontolü artırdı

Yunanistan'da yüzde 40 oy alarak 2019 yılında tek başına iktidara gelen muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi ve Başbakan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki hükümet, ülkede sığınmacılarla alakalı faaliyet gösteren STK'ların faaliyetlerini kontrolü altına alırken, iltica konusunda da katı bir politika benimsedi.

2020 Ağustos ayında Yunanistan sahil güvenlik polisi, Ege Denizi üzerinden Yunan karasularına ulaşan 17 kişilik siyasi sığınmacıyı taşıyan tekneyi sabah saatlerinde Türk sularına dönmeye zorlamıştı. Dört çocuk ve 13 yetişkini taşıyan teknenin Yunan polisi tarafından halatla çekildi anların görüntüsü mülteciler tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı.

BM'den Atina hükümetine uyarı

2020 Haziran ayında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Babar Baloch, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlediği basın toplantısında, Yunanistan’a iltica etmek isteyen mültecilerin "geri itildiğine" dair raporlarda ciddi artış olduğunu aktararak, Atina hükümetinin uluslararası insan hakları ve mültecileri koruma standartlarına saygı göstermeye davet etti.

kaynak:euronews

Ege geri itilme
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!
15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ ve BATI TRAKYA'da YAŞANANLAR!!!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi