Bill Gates'ten zengin ülkelere çağrı: Yapay et tüketimine geçin

Bill Gates'ten zengin ülkelere çağrı: Yapay et tüketimine geçin
Bill Gates'ten zengin ülkelere çağrı: Yapay et tüketimine geçin LM
Bu içerik 1556 kez okundu.

Microsoft'un kurucusu ve on milyarlarca dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, gelişmiş ülkelere et tüketimini durdurma ve yapay ete geçme çağrısında bulundu.

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin enerji sektöründen sonra en büyük ikinci nedeni olan hayvancılık sektörü var olan haliyle sürdürülebilir değil.

Başta inekler olmak üzere çiftlik hayvanlarının neden olduğu metan gazı molekülü karbondioksit molekülünden 20 kat daha zararlı bir sera etkisine neden oluyor. Bu da bir ineğin bir yılda ürettiği sera gazının bir arabanın yıllık emisyonuna eşit olması demek.

İnsanoğlunun diyeti nedeniyle dünyada sayıları yapay olarak arttırılmış 70 milyardan fazla çiftlik hayvanı bulunuyor.

'İklim Felaketi Nasıl Önlenir' adlı yeni kitabının tanıtımı sırasında Technology Review sitesine konuşan konuşan Gates, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler için henüz mümkün olmasa da zengin ülkelerin hayvan yetiştiriciliğini bırakıp yapay et tüketimine geçmesi gerektiğini kaydediyor.

Gıda sektörünün geleceği yapay etler olacak

Gates yapay etleri gıda sektörünün geleceği olarak görüyor ve gerek bitkisel bazlı gerek laboratuvarda hücre klonlaması yöntemi ile üretilen etlerin küresel ısınma ile mücadelede hayati önem taşıdığına inanıyor.

Hayvancılığa gerek kalmayınca metan gazı salınımının azalacağını, hayvanlar için kullanılan arazilerin bitkisel tarım için kullanılacağını ve bu şekilde daha fazla sayıda insana gıda temin edilebileceğini aktaran Gates, sadece iklim krizinin değil açlığın da çözümünün yapay etlerden geçtiğini ifade ediyor.

Tat farkına zamanla alışılır

Gates yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

"Ekonomisi en zayıf durumda olan 80 kadar ülkenin yapay et tüketebileceğini sanmıyorum. Ancak tüm zengin ülkeler tamamen yapay ete geçiş yapabilir ve yapmalı diye düşünüyorum. Elbette aradaki tat farkına da zamanla alışılacaktır. Kaldı ki, bu işle uğraşan şirketler yapay etin tadını zamanla daha da iyi hale getireceklerini iddia ediyorlar."

Bitkisel protein daha az kaynak tüketiyor

Çevreci örgütler de dünyadaki et talebinin ve bu talepteki artışın sürdürülebilir olmadığına vurgu yapıyor. Küçük veya büyükbaş hayvan etlerinden elde edilen protein için yapılan kaynak tüketimi ile bitkilerden elde edilen proteinler için harcanan kaynaklar arasında büyük bir fark mevcut. Başta su ve arazi olmak üzere hayvancılık aynı miktarda protein için çok daha fazla kaynak tüketiyor.

yapay et
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bugün itibariyle Yunanistan'da rekor sucaklar geliyor.!
Bugün itibariyle Yunanistan'da rekor sucaklar geliyor.!
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı
Almanya’daki sel felaketinde ölü sayısı 133’e çıktı

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi