NASA'nın keşif aracı Perseverance, Mars'a iniyor!

NASA'nın keşif aracı Perseverance, Mars'a iniyor!
NASA'nın keşif aracı Perseverance, Mars'a iniyor! LM
Bu içerik 1367 kez okundu.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Perseverance adlı robotu perşembe gecesi 7 aylık ve 480 milyon kilometrelik bir yolculuğun ardından Mars'a iniş yapmaya hazırlanıyor. Saatte 21 bin kilometre hızla kızıl gezegene yaklaşan araç, dev bir paraşüt sayesinde yavaşlatılacak ve gezegenin Jezero kraterine iniş yapacak. 45 kilometre çapındaki kratere başarılı bir iniş durumunda bu bölgede 3,5 milyar yıl önce var olduğu sanılan suyun izini bulmak için çalışmalarına başlayacak.

Bu sayede araştırmacılar robotun bir çeşit hayat şeklinin fosiline ulaşmasını da umuyor. Robotun üzerindeki en önemli araçlardan olan Supercam'dan sorumlu Sylvestre Maurice bu teçhizatın Mars'ın atmosferini, zeminini ve kaya tabakalarını inceleyeceğini belirtiyor. Böylece gezenin hangi maddelerden oluştuğu sorusunun yanıt bulabileceğini söyleyen araştırmacı, Mars yüzeyindeki elementlerin, ne tür atomlardan oluştuklarının lazer sayesinde çözümleneceğini ifade ediyor. Supercam'daki mikrofon sayesinde gezegendeki seslerin de kaydı alınabilecek.

Suyun bıraktığı izler

Jezero kraterinde robot, suyun bırakmış olabileceği izleri ve dolayısıyla hayatın kalıntılarını analiz edecek. Fosil haline gelmiş hayat izleri uzmanı William Rapin Fransız haber kanalı FranceInfo'ya verdiği demeçte gezegendeki vadiler ve minerallerin o dönem akıcı halde bulunan suyun "iki önemli ayak izi" olduğunu söylüyor. Mars'ta su kimyevi ve mineral anlamda çok sayıda türü oluşturmak için yeterince süre varoldu diyen Rapin, "Bizi büyüleyen pek çok şey var ve bu killere ulaştığımızda, içinde organik maddeyi keşfettik" dedi.

Helikopter denemesi yapılacak

Robotun içinde bulunan Ingenuity adlı küçük helikopter de Mars'ın yüzeyinden havalanmaya çalışacak. Başarılı olması durumunda uzay araştırmaları tarihinde başka bir gezegende uçabilen ilk araç olacak.

Perseverance, Mars yüzeyinde eşantiyon tüpleri bırakacak. Bu örnekler 2028 ile 2031 arasında Dünya'ya getirilecek.

NASA
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BUGÜN İTİBARİYLE YUNANİSTAN, TÜRKLERE KAPILARINI AÇTI
BUGÜN İTİBARİYLE YUNANİSTAN, TÜRKLERE KAPILARINI AÇTI
Evia -Eğriboz Adası yanıyor!
Evia -Eğriboz Adası yanıyor!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi