Nesli tükenmekte olan siyah ayaklı dağ gelincikleri klonlandı.

Nesli tükenmekte olan siyah ayaklı dağ gelincikleri klonlandı.
Nesli tükenmekte olan siyah ayaklı dağ gelincikleri klonlandı. LM
Bu içerik 1921 kez okundu.

Bilim insanları ABD'nin nesli tükenen türlerinden olan kara ayaklı gelinciği 30 yıl önce ölen bir hayvandan alınan genlerle klonlamayı başardı.

ABD'de nesli tükenme tehlikesi olan türlere yönelik ilk klonlama girişimlerden biri olan Elizabeth Ann adlı bu gelincik aralık ayında dünyaya geldi ve varlığı perşembe günü açıklandı.

Her ne kadar sevimli bir evcil hayvan görüntüsüne sahip olsa da kara ayaklı gelincik oldukça vahşi bir etçil ve insan parmağını ısırıp kopartabilecek kadar da güçlü.

ABD Balık ve Vahşi Yaşam Servisi Koordinatörü Pete Gober Associated Press haber ajansına verdiği demeçte Ann'ın kendi gözetimlerinde yetiştirildiğini ve Kolorado'da bir üreme tesisinde neslin devamının getirilmesi için tutulacağını belirtiyor. Yani Ann hiçbir zaman doğaya salınmayacak.

Klonlanmayı bekleyen donmuş yüzlerce tür var

Ann 1988'de öldükten sonra bedeni dondurulmuş olan Willa isimli gelinciğin DNA'sı Teksas'taki Viagen isimli bir tesiste klonlandı. Beklenmesinin nedeni DNA ve klonlama tekniklerinin o yıllarda henüz yeterince gelişmemiş olmasıydı.

Benzeri şekilde 1,100'den fazla tür San Diego'daki hayvanat bahçesinde dondurulmuş olarak tutuluyor. Dondurulmuş olan genler üzerinde genetik hastalıkların ve arızaların aktarılmaması için henüz istenilen değişiklikler yapılamıyor ancak gelecekte bunun da olabileceği öngörülüyor.

Evcil hayvanları da klonluyorlar

Klonlama için şimdi sırada nesli tükenmiş olan bir güvercin türü olacağı aktarılıyor. Daha önce de 2020 yazında Teksas'ta bir tesiste türü tehlike altında olan bir Mongolya vahşi atı başarılı şekilde klonlanmıştı.

Viagen firması sadece nesli tükenmekte olan türleri değil isteyen kişilerin evcil hayvanlarını da klonluyor. Kediler için 35 bin köpekler içinse 50 bin dolar ücret isteniyor.

kaynak: euronews.com

gelincik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BUGÜN İTİBARİYLE YUNANİSTAN, TÜRKLERE KAPILARINI AÇTI
BUGÜN İTİBARİYLE YUNANİSTAN, TÜRKLERE KAPILARINI AÇTI
Evia -Eğriboz Adası yanıyor!
Evia -Eğriboz Adası yanıyor!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi