Avrupa
Giriş Tarihi : 12-03-2021 11:44   Güncelleme : 12-03-2021 11:44

AB, Johnson and Johnson'ın aşısına onay verdi

AB, Johnson and Johnson'ın aşısına onay verdi

AB Komisyonu Sağlıktan Sorumlu Üyesi Kyriakides, Avrupa'da kullanımdaki Kovid-19 aşısı sayısının 4'e ulaştığını belirtti.

Avrupa Birliği  (AB ) Komisyonu, Avrupa İlaç Ajansının (EMA), Johnson  and Johnson 'ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19 ) aşı sı için verdiği tavsiye kararını onayladı.

AB  Komisyonu Sağlıktan Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, sosyal medya hesAB ından, Amerikan ilaç firması Johnson  and Johnson 'ın geliştirdiği aşı ya AB  piyasalarında koşullu pazarlama izni verme kararı aldıklarını açıkladı.

Avrupa'da kullanımdaki Kovid-19  aşı sı sayısının 4'e ulaştığını belirten Kyriakides, "aşı  teslimatlarının mümkün olduğu kadar sorunsuz gerçekleşmesi için şirketle çalışmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

AB 'de daha önce BioNTech-Pfizer, Moderna ve AstraZeneca aşı larına onay verilmişti. AB  Komisyonunun onayının ardından Johnson  and Johnson  aşı sı AB 'de kullanılAB ilecek dördüncü Kovid-19  aşı sı oldu.

AB  ilaç düzenleyicisi EMA, bugün Johnson  and Johnson 'ın Kovid-19 'a karşı geliştirdiği aşı nın kullanılması için onay verilmesini tavsiye etmişti. EMA, aşı nın 18 yaş üzerindeki kişilerde güvenli ve etkili biçimde kullanılAB ileceğini, tek doz halinde uygulanan Johnson  and Johnson  aşı sının klinik deneylerde yüzde 67 etkili olduğunu bildirmişti.

Söz konusu aşı  buzdolAB ında 3 aya kadar saklanAB iliyor.

Johnson  and Johnson 'ın AB 'ye aşı  teslimatına en erken nisan ortalarında başlayAB ileceği belirtiliyor.

AB ’de Novavax ve Curevac firmalarının aşı larıyla Rusya'nın Sputnik V aşı sının ön değerlendirme süreci ise devam ediyor.

AB 'nin bugüne kadar opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson  and Johnson  şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 460 milyon doz aşı  almak için sözleşmesi bulunuyor.