Norveç: AstraZeneca aşısı sonrası 3 sağlık çalışanı hastaneye yatırıldı

Norveç: AstraZeneca aşısı sonrası 3 sağlık çalışanı hastaneye yatırıldı
Norveç: AstraZeneca aşısı sonrası 3 sağlık çalışanı hastaneye yatırıldı LM
Bu içerik 2317 kez okundu.

Norveç Sağlık Bakanlığı, AstraZeneca aşısı olan 3 sağlık çalışanının kanama, pıhtılaşma ve düşük trombosit sayısı semptomları nedeniyle hastanede tedavi altına alındığını açıkladı.

Her üç kişinin de 50 yaşının altında olduğu duyuruldu.

Danimarka'nın ardından Norveç de perşembe günü AstraZeneca aşılarının uygulanmasını askıya almıştı. Onları daha sonra İzlanda takip etti.

Norveç Kamu Sağlığı Enstitüsü ile ortak düzenlenen basın toplantısında konuşan Norveç İlaç Ajansı yetkililerinden Sigurd Hortemo vakaların aşıyla bağlantılı olup olmadığını henüz bilmediklerini açıkladı.

Hortemo üç vakanın Avrupa İlaç Ajansı tarafından soruşturulacağını söyledi.

"Sıradışı semptomlar gösteriyorlar. Kanama, pıhtılaşma ve düşük trombosit sayısı var," ifadelerini kullanan Norveç İlaç Ajansı Tıbbi Direktörü Steinar Madsen konuyu ciddiyetle ele aldıklarını çünkü hastaların durumunun ağır olduğunu belirtti.

AstraZeneca 17 milyondan fazla uygulanan aşıdan toplanan verilerle yapılan güvenli analizlerinde pulmoner emboli, damarda pıhtılaşma, yada düşük trombosit sayısı gibi risklerin yükseldiğine dair bir sonuç görülmediğini açıkladı.

Şirket sözcüsü söz konusu vakaların görülme sayısının hiç aşı olmamış bir toplulukta görülme sayısından daha yüksek olmadığını vurguladı.

Danimarka ve Norveç'ten önce Avusturya'da pıhtılaşma sorunu nedeniye yaşanan ölümün incelenmesi sırasında bir parti AstraZeneca aşınının kullanımını durdurmuştu.

Avrupa İlaç Ajansı ise perşembe günü aşının faydasının risklerinden daha fazla olduğunu belirterek aşılamaların devam ettirilmesi tavsiyesinde bulunmuştu.

kaynak: euronews

aşı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BUGÜN İTİBARİYLE YUNANİSTAN, TÜRKLERE KAPILARINI AÇTI
BUGÜN İTİBARİYLE YUNANİSTAN, TÜRKLERE KAPILARINI AÇTI
Evia -Eğriboz Adası yanıyor!
Evia -Eğriboz Adası yanıyor!

sexy is definitely the properties with replica patek philippe rolex.

the particular geneva indicate has been qualified simply by best replica rolex.
richardmille available for sale on our website are the best replicas you can find online as they are first copy watches.

wherewatches.com being successful tend to be very beautiful.

elegant style is the characteristics of swiss amazewatches.

Kartal Escort saç ekimi