BM raporu: Fransa, Mali'de düzenlediği hava saldırısında 19 sivili öldürdü

BM raporu: Fransa, Mali'de düzenlediği hava saldırısında 19 sivili öldürdü
BM raporu: Fransa, Mali'de düzenlediği hava saldırısında 19 sivili öldürdü LM
Bu içerik 1240 kez okundu.

Birleşmiş Milletler, Fransa'nın ocak ayında Mali'de düzenlediği hava saldırısında en az 19 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Fransız savaş uçakları, Mali'de devam eden Barkhane operasyonu kapsamında, 3 Ocak 2021'de Bounti köyünde bir kalabalığı havadan hedef almıştı.

Köylüler ve görgü tanıkları, kalabalığın bir düğün olduğunu, saldırıda 19 sivil ile silahlı üç kişinin yaşamını yitirdiğini dile getirmişti.

Fransa ise İslamcı militanları hedef aldıklarını ve 30 militanı öldürdüklerini duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu İstikrar Misyonu (MINUSMA), Mali'de sivillerin öldüğü iddia edilen saldırıya ilişkin soruşturma yürüttü.

Heyetin raporu bugün tamamladı.

BM raporunda, Barkhane operasyonu kapsamında Bounti'ye düzenlenen hava saldırısında 19 sivilin öldürüldüğü ifade edildi.

Raporda, saldırının düzenlediği bölgede düğün merasimi için yaklaşık 100 kişinin toplandığına işaret edilerek, bunlar arasında El Kaide'ye bağlı bir gruba üye olduğu tahmin edilen 3 silahlı kişinin de bulunduğu ve toplam ölü sayısının 22 olduğu kaydedildi.

Fransa'dan BM raporuna yalanlama

Fransa Savunma Bakanlığı, '3 Ocak'ta istihbarat üzerine silahlı teröristlere karşı bir hava operasyonu düzenlediklerini' belirterek, bir düğünün hedef alındığı yönündeki iddiaları reddetti.

Ayrıca Bakanlık, yayımladığı bir bildiriyle Birleşmiş Milletler heyetinin bulgularını reddettiğini açıkladı.

Açıklamada, bakanlığın BM soruşturmasını yürütmek için "kullanılan metodoloji hakkında çok sayıda çekinceleri" olduğu ifadesi de yer aldı.

Mali ordusundan daha önce yapılan açıklamada, Fransa'nın savunması doğrulanarak hava saldırısında sivil kaybın yaşanmadığı öne sürülmüştü.

Fransa, 2013 başında Mali'deki "Serval" isimli askeri harekatın ardından 1 Ağustos 2014'te "Barkhane" operasyonunu başlatmıştı.

Barkhane operasyonunda Mali, Moritanya, Çad, Burkina Faso ve Nijer'den toplam 5 bin 100 asker görev yapıyor.

fransa BM
japon escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'ye gidiş - gelişlerde geçerli son durum nedir?
Türkiye'ye gidiş - gelişlerde geçerli son durum nedir?
Τα μέτρα του lockdown χαλαρώνουν, αλλά το 300αρι πρόστιμο παραμένει
Τα μέτρα του lockdown χαλαρώνουν, αλλά το 300αρι πρόστιμο παραμένει