Komşuda halk sandık başında

Komşuda halk sandık başında
Komşuda halk sandık başında LM
Bu içerik 1909 kez okundu.

Bulgaristan’da kayıtlı 6,35 milyon seçmen, ülkenin 45. Parlamentosunda yer alacak 240 milletvekilini seçmek için sandık başında.

Ülkenin 1989 yılında demokrasiye geçmesinden sonra 11. kez düzenlenen seçim, Covid-19 tedbirleri kapsamında saat 07.00'de başladı.

Ülkede 12 bin 630, yurt dışında ise 465 seçim merkezi açıldı. İlk kez kağıt pusulaya alternatif olarak 9 bin 398 seçim makinası kuruldu. Vatandaşlar 30 parti ve koalisyonun gösterdiği 6 bin 895 aday arasında seçimlerini yapıyor.

Seçimler, son üç dönemdir iktidarı elinde tutan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov için büyük bir sınav niteliğinde. Art arda gelen skandalların ardından halk desteği azalan Borisov'a karşı geçtiğimiz aylarda bir dizi eylem düzenlenmişti. Protestolar nedeniyle Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de erken seçime gidilmesini savunmuştu.

Yapılan anketler, Borisov'un partisi GERB'in yüzde 28 civarında oy toplayabileceğine işaret ediyor.

Karantinada bulunan 2 bin 500 kişi seyyar sandıklarda oy verebilecek. 31 seçim bölgesinde sandık başında görev yapacak 80 bin kişilik personelin yarısı gönüllü olarak Kovid-19'a karşı aşılandı. Seçim yerlerinde her türlü güvenlik ve sağlık önlemleri alındı.

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, seçim güvenliğini sağlamak üzere 20 bin polis görevlendirdi. Seçimleri izlemeleri için yerli ve yabancı 3 bini aşkın gözlemci akredite edildi.

Oy verme işlemi saat 20.00’de tamamlanacak ve Merkez Seçim Komisyonu kararıyla bu süre en fazla bir saat uzatılabilecek.

Bulgaristan
japon escort
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina ve İskeçe'de Gazze saldırıları için protesto.
Atina ve İskeçe'de Gazze saldırıları için protesto.
Yunanistan normalleşiyor, kapılarını turistlere açtı!
Yunanistan normalleşiyor, kapılarını turistlere açtı!